Ekologiczne hale magazynowe

We współczesnym budownictwie popularnym trendem jest oszczędność energii. Tworzenie budynków w taki sposób i z takich materiałów by zapewnić nie tylko ochronę dla środowiska ale i zysk dla firmy.

We współczesnym budownictwie popularnym trendem jest oszczędność energii. Tworzenie budynków w taki sposób i z takich materiałów by zapewnić nie tylko ochronę dla środowiska ale i zysk dla firmy.
Budowa ekologicznego magazynu wcale nie jest taka prosta jak w przypadku domu czy budynku firmowego. Głównymi różnicami są znaczenie większy obszar i przeznaczenie obiektu. Aby obniżyć koszty użytkowania i stworzyć ekologiczne systemy można wykorzystać kilka rozwiązań:
Po pierwsze budowa obiektu blisko autostrad czy dróg wojewódzkich (eliminuje się wtedy szkodliwy wpływu na środowisko poprzez budowę specjalnych tras dojazdowych)
Po drugie wybór sposobu ocieplenia (gazowego lub elektrycznego z odnawialnych źródeł energii)
Po trzecie właściwy system oświetlenia hali (duże okna i świetliki a także wykorzystanie LED).

Ogrzewanie
Dobór systemu grzewczego, który będzie odpowiadał standardom nowoczesnego ogrzewania a który również powinien być energooszczędny to wyzwanie przy tworzeniu systemu ekologicznego. Hale magazynowe wymagają specjalnego podejścia w tym zakresie. Ponieważ w dużych powierzchni brakuje miejsca na kotłownię. Potrzebne jest zastosowanie np. Nagrzewnic.
Natomiast do najpopularniejszych metod należą:
• Ogrzewanie gazowe – Jego praca oparta jest na zastosowaniu pojemników z gazem. Działa poprzez przesłane ciepłego powietrza od nagrzanego elementu promiennika (rdzenia) do elementu grzanego, np. podłogi.
• Ogrzewanie powietrzne – Najbardziej popularny na halach produkcyjnych i handlowych. Wykorzystuje urządzenia grzewczo-wentylacyjne zwane nagrzewnicami. Nawiew powietrza równomiernym rozkłada się w całej kubaturze i jest w stanie podnieść temperaturę do komfortowego poziomu 18-20oC.
• Ogrzewanie konwekcyjne – używane jest w niewysokich i długich pomieszczeniach typu tunele. Z racji bazowania na konwekcji nie powinno się tak ogrzewać wysokich budynków.
• Ogrzewanie hybrydowe – Polega na łączeniu różnych źródeł ciepła w pomieszczeniu.
Dodatkowo by nie tracić ciepłą stosujemy odpowiednie materiały izolacyjne i właściwe bramy garażowe. Ponieważ najwięcej ciepłą tracimy w obszarze przy dokowym warto stosować fartuchy zapewniające właściwe uszczelnienie pomiędzy pojazdem a stanowiskiem przeładunkowym.

Funkcjonalność
Na sprawne działanie magazynu ma wpływ także właściwy system zarządzania. Szczególnie jeśli dbamy nie tylko o sprawność działania ale i o ekologie najlepiej skorzystać z rozwiązania WMS (Warehouse Management System). W skrócie mamy do czynienia z wirtualnym systemem kompatybilnym z modułem ERP. Podstawową jego cechą jest przechowywanie i udostępnianie informacji dotyczącej stanu magazynowego z podziałem na miejsca położenia towaru. Co za tym idzie optymalizujemy nasze działania i przy okazji oszczędzamy energię. Do głównych zalet tego rozwiązania należą;
– Zmniejszone koszty składowania
– Zwiększona wydajność
– Integracja z innymi systemami stosowanymi w firmie w obszarze logistyki
– Maksymalne zagospodarowanie powierzchni magazynowej
– Wykorzystanie urządzeń jak skaner, drukarka, czytniki kodów.
Praktycznie wszystkie większe firmy korzystają z podobnych programów. Pozwalających na koordynacje pracy wszystkich pracowników na danej hali (np. realizowanie jednej dyspozycji przez wielu operatorów, rejestracja czasu poszczególnych operacji pracy magazyniera, etc.) ale i działania wielu magazynów na terenie kraju. Przez co możemy kontrolować koszty każdej operacji oraz mamy pełne dane pomocne przy planowaniu wydatków i wprowadzaniu usprawnień.

Podsumowanie
Dobry projekt powinien wziąć pod uwagę rozwiązania pomagające zarówno w działaniach, wewnątrz jak i na zewnątrz hali. Stworzenie obiektu i wybranie dla niego dogodnej lokalizacji często bywa sporym wyzwaniem. Należy pamiętać o przeanalizowaniu własnych potrzeb i klienta by zapewnić dobrą przepływność i jednocześnie nie komplikować procesów. Hala o odpowiedniej gospodarce wodnej, ociepleniu czy energooszczędna jest do zrealizowania. Musimy pamiętać, że jest to inwestycja która niestety zwróci się nam po dłuższym czasie. Jednak zawsze jest to opłacalne działanie, plusy z możliwości jakie daje taki obiekt znacznie przewyższają koszta jakie poniesiemy my i klient.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here