Szmery w sercu u dorosłego w cale nie muszą oznaczać choroby. Oczywiście w każdym przypadku wymagają właściwej diagnostyki. Mogą oznaczać nieprawidłowość w pracy serca. Możemy w związku z tym się zastanawiać co jest główną przyczyną szmerów w sercu. Bardzo często jest to nierównomierny przepływ krwi. Jakie badanie należy wtedy wykonać? Najpierw powinniśmy się zgłosić do kardiologa, która osłucha serce za pomocą stetoskopu.Przy takim badaniu można sprawdzić miarowość oraz częstość akcji serca. Kardiolog dzięki takiemu badaniu może także sprawdzić czy występują tony patologiczne. To zagadnienie to nic innego jak efekt przepływu krwi, który jest nierównomierny.
Szmery w sercu u dzieci
Serce u dziecka lub u każdej osoby dorosłej, które prawidłowo pracuje, może powodować powstanie słyszalnych tonów serca. Wynikają one poprzez zamknięcie zastawek, przez co pojawia się skurcz dwóch komór. Inną przyczyną może być zamknięcie zastawek aorty i tętnicy płucnej. Może także wystąpić charakterystyczny ton, po wysiłku fizycznym. Ton przedsionkowy jest zazwyczaj niesłyszalny, gdyż występuje wraz z innym słyszalnym tonem. Szmery w sercu i dzieci nie muszą oznaczać wady serca. Dlaczego więc występują? Mianowicie są efektem przepływu krwi pomiędzy naczyniami. Różnią się od siebie długością, lokalizacją, częstotliwością, a także samą głośnością. Szmery w sercu mają charakter czynnościowy oraz przejściowy.
Wady anatomiczne powodem do szmerów w sercu u dziecka
Szmery w sercu u dziecka mogą wynikać z wad anatomicznych. Na przykład powodem może być otwarty przewód Botalla. Inaczej nazywany prze trwałym przewodem tętniczym.To wada, która odpowiada za szmery w sercu u dzieci, które przyszły na świat przed czasem.W związku z niezrośniętym przewodem tętniczym dochodzi do zmiany przepływu krwi. Wada ta najczęściej objawia się szmerem maszynowym w okolicy podobojczykowej. Do kolejnej wady zalicza się zwężenie tętnicy płucnej. Wynika to z powodu zwężonej drogi odpływu krwi z prawej lub lewej komory. Cały ten proces wywołuje szmery. Kolejna wada anatomiczna, czyli ubytek przegrody międzyprzesionkowej. Tutaj szmer wynika z nieprawidłowego mieszania się krwi między przedsionkami. Lekarz w każdym przypadku może wykonać echokardiografię. Badanie to pozwala na ocenę budowy serca dziecka. Lekarz dzięki wynikowi mierzy przepływ krwi. Leczenie zależy od przyczyn.
Rodzaje szmerów
Szmery w sercu mogą występować fizjologicznie bądź patologicznie. Możemy je podzielić ma szmery skurczowe, rozkurczowe i ciągłe. Bardzo ważna w przypadku diagnozy jest ocena ich głośności. Do tego służy skala Levine’a. Zaczynając się od jedynki, skończywszy na szóstce. Stopnie jeden, dwa oraz trzy dotyczą szmerów cichych. Stopnie cztery, pięć oraz sześć dotyczą szmerów głośnych. Szmery w sercu są dzielone na to jaka występuje dźwięczność. Crescendo-descrescendo oznacza ciągły, Crescendo oznacza narastający w czasie, a Descrescendo oznacza cichnący w czasie. Szmery w sercu, zwłaszcza u dzieci są przejściowe lub fizjologiczne. Jeśli szmer nie jest groźny, lub diagnozujemy go jako niegroźny, powinien spełniać kilka warunków. Ma być cichy, skurczowy, jego głośność zmienna i niepromieniujący. Na przykład u dorosłych, szmery w sercu nie są zjawiskiem fizjologicznym. W związku z tym można podejrzewać o wadę serca. Innymi przyczynami szmerów w sercu może być anemia, choroba tarczycy czy miażdżyca.
Jak się objawiają szmery w sercu?
Szmery w sercu mogą być groźne, jeśli przy ich występowania, objawiają się inne niepokojące rzeczy. Mowa tutaj o sinieniu palców u rąk, bądź u stóp. Jeśli po wejściu po schodach występuje puchnięcie żył na szyi. Jeśli występują kłopoty z oddychaniem podczas małego wysiłku. Jeśli po wysiłku fizycznym występują bóle w klatce piersiowej. Wszystko to, oznacza, że szmery w sercu nie są prawidłowe i wymagają interwencji. Nie powinniśmy tego zaniedbać, gdyż mogą być tego poważna konsekwencje. Im wcześniej udamy się do lekarza, tym lepiej. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje nasz stan, tym lepiej dla nas, a przede wszystkim dla naszego serca. Nieważne w jakim wieku jesteśmy, profilaktyka jest zawsze bardzo ważna. Szmery w sercu są taką dolegliwością, na którą skarży się wiele ludzi. Jak się okazuje, większość tych przypadków jest zupełnie nieszkodliwych. Szmery w sercu mogą być spowodowane przez różnego rodzaju niedomykalność zastawki mitralnej. Wywodzi to się z genetyki. Czasami szmery w sercu są spowodowane chorobami układu krążenia. Dlatego w każdym przypadku wymagana jest opieka lekarska, a przede wszystkim regularne wizyty u kardiologa. Świetnym produktem, który zapobiega szmerom serca, a jednocześnie dba o ten narząd, jest granat. Zarówno sam owoc, jego sok, pestki z granatu mają wiele właściwości dobroczynnych. Pozytywnie wpływają na pracę naszego serca. Więc wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek problemy z sercem, powinny włączyć do swojej diety granat. Obecnie możemy także zakupić wszelkie herbaty oraz zioła, które wykazują właściwe działanie na serce. Mowa tutaj o głogu, melisie, skrzypie czy zielonej herbaty. Te produkty nie wyleczą naszej dolegliwości, lecz mogą działać na jej objawy.