Nasturcja – roślina pełna tajemnic

Nawet piękne kwiaty na balkonie mogą mieć wiele tajemnic i tak też jest w przypadku nasturcji. Nasturcja jadalna jest jedną z najczęściej uprawianych roślin w Polsce. Niewiele osób wie jednak, że używana jest ona także w kuchni, jak i w medycynie naturalnej już od wieków.

Jak rozpoznać nasturcję?

Każdy kto chociaż raz w życiu widział kwiaty nasturcji na pewno rozpozna je przy następnej okazji. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim ich bardzo intensywny żółto-pomarańczowy odcień, a kolor ten tylko przybiera na sile w trakcie okresu kwitnienia. Roślina ta jest byliną i świetnie rozwija się w warunkach polskich. Nic więc dziwnego, że nasturcja jadalna, jak i inne odmiany tej rośliny często można spotkać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Jej liczne kwiaty są piękną ozdobą, ale jej właściwości lecznicze często są zapominane.

Czy nasturcja jest jadalna?

Kolejnym ciekawym faktem na ten nasturcji jest to, że jest to roślina jadalna i bardzo przydatna w kuchni. Wynika to z tego, że nasturcja ma charakterystyczny pikantny smak. Dzięki temu górne odcinki tej rośliny, czyli jej liście oraz kwiaty, znajdują swoje zastosowanie przy sałatkach, jak i podczas robienia pysznych kanapek. Oprócz tego nasturcja jadalna znana jest ze swoich owoców. Są one marynowane, zazwyczaj w occie i porównuje się je do kaparów. Jeżeli chodzi o nasturcja właściwości prozdrowotne tej rośliny wynikają także z tego, że jest ona bogatym źródłem wielu witamin i soli mineralnych. Nie brakuje w niej także błonnika, dzięki czemu dodatek nasturcji do potraw dobrze wpływa na trawienie.

Właściwości nasturcji jadalnej

Jeżeli kogoś interesuje to co kryje w sobie Nasturcja właściwości lecznicze tej rośliny opierają się między innymi na wykorzystaniu jej liści. Liście te mogą być użyte w naparze, który pomaga podczas dezynfekcji ran. Zmniejsza stan zapalny i tym samym przyspiesza proces gojenia. Nasturcja jadalna jest źródłem naturalnych antybiotyków, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z bakteriami, które odpowiadają za powszechnie występujące zapalenia gardła lub oskrzeli. Dlatego też jest to roślina o której warto jest pamiętać, ponieważ służyć może ona jako znacznie więcej niż tylko ozdoba balkonowych kwietników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here