Czym zajmuje się flebologia

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się klinika flebologii. Flebologia to obecnie jedna z najbardziej wielodyscyplinarnych dziedzin medycyny, rozwijających się w bardzo dynamicznym tempie. Wiele czynników ma na to wpływ, a szczegóły przedstawimy poniżej.

Czym jest flebologia?

Słowo „flebologia” pochodzi z języka greckiego. Starożytne słowo „phlebos” oznaczało żyłę. W skrócie można powiedzieć, że jest to nauka o leczeniu chorób żył, a także diagnostyce i profilaktyce. Bardzo szerokiego spektrum populacji dotyczą choroby układu żylnego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że choroby żył występują częściej niż cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Z punktu widzenia edukacji młodych adeptów sztuki medycznej jest to bardzo zaniedbana dziedzina. Leczenie niewydolności żylnej dotyczy zazwyczaj owrzodzeń żylnych lub różnych powikłań, takich jak zakrzepica żylna. Warto jeszcze wspomnieć o szybko postępującym starzeniu się społeczeństw w krajach wysoko rozwiniętych. Galen, czyli utalentowany anatom oraz lekarz greckiego pochodzenia zamieścił pierwsze wzmianki na temat zróżnicowania systemu naczyniowego na część tętniczą i żylną. Na wczesne lata XVII wieku datuje się początki współczesnej nauki o naczyniach. Trzeba dodać, że układ żylny cechuje się większą zmiennością od układu tętniczego.

Choroby naczyń żylnych

Można śmiało powiedzieć, że do najczęstszych populacyjnie należą choroby naczyń żylnych. Najczęstsze z nich to: żylaki okolic intymnych, zakrzepica żylna oraz niewydolność żylna kończyn dolnych. Lekarz od żylaków przeprowadza konsultację flebologiczną na pierwszej wizycie. Bardzo szerokie jest spektrum diagnozowanych i leczonych chorób układu żylnego. Flebolog Warszawa zajmuje się drobnymi zielonymi poszerzeniami żylnymi i pajączkami naczyniowymi. Zakrzepica żylna układu głębokiego jest najgroźniejszą i dość częstą patologią układu żylnego rozpoznawaną w czasie konsultacji flebologicznej. Czasami niezbędna jest nawet interwencja wewnątrzżylna, która polega na udrożnieniu naczynia i podaniu leków rozpuszczających skrzeplinę miejscowo. Żylny zespół pozakrzepowy jest często efektem źle leczonej lub zbyt późno leczonej zakrzepicy żył układu głębokiego. Teraz powinieneś już wiedzieć, czym zajmuje się Klinika flebologii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here