Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy chcielibyśmy stracić przytomność na żądanie. Wiele osób zresztą we własnym zakresie praktykuje technikę mdlenia w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Jak zemdleć na żądanie i czy takie postępowanie jest bezpieczne dla zdrowia?
Jak zemdleć?
Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem na stracenie przytomności w wybranym przez siebie momencie jest metoda z głębokim oddychaniem. Aby ją przeprowadzić, należy przykucnąć i przez dwie minuty głęboko i szybko oddychać. Jest to tzw. hiperwentylacja, Następnie trzeba bardzo gwałtownie wstać i wykonać wydech. Prawidłowo przeprowadzony proces powinien skutkować krótkotrwałą utratą przytomności lub przynajmniej niekontrolowanym upadkiem. Wynika to z nagłego niedotlenienia mózgu, które powstaje na skutek hiperwentylacji i zmiany położenia ciała. Metoda ta jest dość skuteczna i pozwala na krótkotrwałą utratę przytomności, przez co często stosowana jest przez uczniów celem wymigania się od stresującego egzaminu. Młode osoby często też praktykują ją w celu zabawy.
Nie jest to jedyna metoda na utratę przytomności. Inne źródła wskazują jako metodę na omdlenie uciskanie tętnicy lub wstrzymywanie oddechu na możliwie jak najdłuższy czas. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób – organizm będzie z całych sił bronił się przed niedotlenieniem, więc samodzielne doprowadzenie się do omdlenia jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo te metody w większości przypadków skutkują utratą przytomności na dłuższy czas, co czyni je bardziej niebezpiecznymi dla zdrowia. Stąd też cieszą się one dużo mniejszą popularnością.
Utrata przytomności to ogromne ryzyko dla zdrowia
Niezależnie od wybranego sposobu, utrata przytomności na żądanie zawsze stanowi ogromne ryzyko dla zdrowia. Należy więc za wszelką cenę unikać takich technik, a każda próba ich przeprowadzenia, nawet w kontrolowanych warunkach, jest wykonywana na własną odpowiedzialność. Zdarzają się sytuacje, w których na skutek hiperwentylacji lub nagłego niedotlenienia dochodzi do zatrzymania akcji serca. Warto więc brać pod uwagę, że każdorazowa utrata przytomności na żądanie może stanowić zagrożenie życia. Oczywiście zdarzają się sytuacje i pewne dolegliwości, w których sam lekarz zaleca kontrolowaną utratę przytomności. Wówczas jednak cały proces przeprowadzany jest w warunkach medycznych, a nie przy wykorzystaniu jednej z powyższych metod. Dlatego też należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, unikając takich zachowań.