Salon

W wielu polskich domach salon jest wnętrzem multi funkcjonalnym, czyli takim, które jednocześnie pełni różne funkcje. Aby jedno pomieszczenie mogło posłużyć do wypoczynku, ale również jako jadalnia, a nawet kuchnia, konieczne jest jego odpowiednie urządzenie. Jak zaaranżować wielofunkcyjny salon tak, aby korzystać z niego komfortowo?

W starszym budownictwie każde pomieszczenie było oddzielne – salon, sypialnia, kuchnia czy jadalnia stanowiły oddzielne pokoje. W nowszych budynkach odchodzi się od takich podziałów i zamiast nich możemy zobaczyć więcej otwartych przestrzeni dających jednocześnie więcej możliwości aranżacyjnych.

Razem z serwisem internetowym www.ciekawe-wnetrze.pl przygotowaliśmy pomysły na zaaranżowanie multi funkcjonalnego salonu. Sprawdź nasze propozycje!

Salon z aneksem kuchennym

W nowych mieszkaniach, a także w wielu domach salon najczęściej łączony jest z kuchnią, a dokładnie z aneksem kuchennym. Zabudowa kuchenna zajmuje wtedy jedną albo dwie ściany.

Salon z aneksem kuchennym najczęściej wykańcza się za pomocą półwyspu lub wyspy kuchennej. To rodzaj mebli, które wychodzą w kierunku środka pomieszczenia, wizualnie oddzielając od siebie dwie strefy – kuchenną i wypoczynkową.

Półwysep lub wyspa kuchenna mogą spełniać różne funkcje, na przykład mogą być używane jako blat roboczy, miejsce do przechowywania w znajdujących się poniżej blatu szafkach i szufladach, a także jak miejsce do serwowania posiłków – można wtedy wybrać wysokie krzesła barowe, czyli hokery. Na wyspie lub półwyspie można zamontować także płytę grzejną kuchenki, zlewozmywak.

Jadalnia i salon w jednym

W wielu domach i mieszkaniach nie tworzy się już osobnego pomieszczenia przeznaczonego jako jadalnia. Rolę tę przejmuje wtedy salon.

Gdy przestrzeń jest niewielka, wówczas rozwiązaniem może być ustawienie stołu pomiędzy aneksem kuchennym a salonem. Dobrym wyborem będzie stół rozkładany, który może być powiększony. Można też zdecydować się na zakup rozkładanej ławy, która na co dzień stoi przy kanapie, natomiast w razie potrzeby można ją rozłożyć. Dostawione do stołu dopasowane krzesła do jadalni tworzą wtedy komfortowe miejsce do rodzinnych obiadów oraz do przyjmowania gości.

Home office w salonie

W dobie popularnej pracy w domu salon coraz częściej przybiera również dodatkową funkcję, czyli zamienia się w home office – domowy gabinet do pracy biurowej. Gdy w domu albo w mieszaniu nie ma miejsca, by pracować w osobnym pomieszczeniu, wystarczy odpowiednio zaaranżować pokój dzienny.

Do pracy w domu konieczne będzie biurko oraz krzesło. Gdy nie mamy przestrzeni, rolę biurka może pełnić stół jadalniany. Bardzo duże znaczenie ma wtedy wybór właściwego krzesła biurowego, ponieważ to właśnie ten mebel będzie odpowiadał za komfort realizacji codziennych obowiązków.

Dobre krzesło biurowe powinno być wyprofilowane i regulowane, aby można było dopasować je specjalnie do swojej sylwetki. Specjalnie wykrzywione oparcie powinno odzwierciedlać budowę kręgosłupa – powinno być wcięte w rejonie lędźwiowym. Siedzisko powinno być odpowiednio głębokie, by umożliwiać zgięcie nóg pod kątem 90 stopni i ułożenie stóp na podłodze. Warto także wybrać krzesło wyposażone w podłokietniki – najlepiej z opcją regulacji.

Gdy podczas pracy domowej konieczne jest również uzyskanie miejsca do przechowywania, może wygospodarować je w regale. Jeżeli miejsca nie ma, wówczas można dokupić dodatkowe wyposażenie, na przykład kontenerek na kółkach, który sprawdzi się do przechowywania dokumentów, a na jego szczycie można ustawić drukarkę.

Zatem salon może pełnić jednocześnie wiele funkcji. Jego odpowiednia aranżacja pozwala wtedy na wykreowanie przestrzeni, która będzie nadawała się do wielu zadań!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here