Agrowłóknina

Niższe ceny i większa dostępność flizeliny ogrodowej sprawia, że jest to materiał coraz chętniej wykorzystywany nie tylko przez profesjonalnych ogrodników, ale i zwykłych użytkowników, działkowców i właścicieli domów z ogrodem. Agrowłóknina rozścielana bezpośrednio na gruncie może być wykorzystywana jako podkład pod korę lub kamienie ozdobne, a także jako sposób na ekologiczną walkę z chwastami. W tym drugim przypadku warto wybrać odpowiedni jej rodzaj.

Grubość i kolor włókniny ogrodowej ma znaczenie

Na rynku produktów ogrodniczych znajdziemy wiele wersji agrowłókniny. Tego typu produkty różnią się od siebie przede wszystkim gramaturą oraz kolorem. Do zwalczania chwastów najlepiej nadają się materiały stosunkowo grube, charakteryzujące się większą wytrzymałością mechaniczną, przede wszystkim zwiększoną odpornością na rozdarcia. Dobrym wyborem w walce z chwastami będą zatem materiały o gramaturze 150g/m2 lub większej, choć oczywiście w zastosowaniach amatorskich można korzystać także z tańszych materiałów o mniejszej gęstości włókien. Jeśli interesuje nas typowa agrowłóknina na chwasty, najlepiej zdecydować się na jej czarną wersję kolorystyczną. To kolor zbliżony do naturalnej barwy gruntu, który nie odbija promieniowania słonecznego, lecz je pochłania. Dzięki temu ziemia jest ciepła i wilgotna, co sprzyja prawidłowej wegetacji uprawianych roślin, jednocześnie odcina światło, w ten sposób hamując kiełkowanie i wzrost chwastów.

Kiedy włóknina ogrodowa faktycznie działa?

Warunkiem skuteczności działania wszelkich rodzajów agrowłóknin, zwłaszcza jeśli używamy ich jako rodzaju ekologicznej ochrony przed chwastami, jest ich właściwe ułożenie. Materiał powinien być układany na odchwaszczonym i równym gruncie pasami, jeden przy drugim. Najlepiej jeśli fragmenty włókniny delikatnie nachodzą na siebie, tak by odciąć całą powierzchnię gruntu od słońca – nacinamy niewielkie otwory na rośliny uprawne. Agrowłóknina ułożona w prawidłowy sposób uniemożliwia wzrost chwastów, dzięki czemu pielęgnacja roślin uprawnych jest znacznie łatwiejsza. Sprawdzi się przy uprawach warzyw i owoców, na przykład pomidorów, ogórków czy truskawek.

Szukając agrowłókniny, która ma zabezpieczać grządki przed niekontrolowanym wzrostem chwastów, a tym samym ograniczyć konieczność ich częstego pielenia, warto zainwestować w materiał o większej gramaturze, najlepiej w kolorze czarnym, który sprzyja nagrzewaniu gruntu, tym samym wspierając wegetację uprawianych roślin. Grubszy materiał jest trwalszy, mniej podatny na rozdarcia i przy odrobinie szczęścia można korzystać z niego dłużej niż jeden sezon.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here