Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka:

Otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, z którą zmaga się coraz większa liczba osób. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi upragnionych rezultatów, jedynym skutecznym sposobem na powrót do prawidłowej masy ciała jest operacja bariatryczna. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych jest rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka. Wyjaśniamy przebieg operacji oraz podajemy zalety i wady jej przeprowadzenia.

Rękawowa resekcja żołądka – na czym polega?

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka to standardowa procedura chirurgiczna o charakterze restrykcyjnym. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj wykonywana jest techniką laparoskopową. Operacja polega na trwałym usunięciu sporej części żołądka, co skutkuje zmniejszeniem jego pojemności aż o 90%. W trakcie zabiegu chirurg dokonuje resekcji 2/3 dolnej i bocznej części narządu. Nowy żołądek przypomina kształtem wąski rękaw. Operacja trwa około 90 minut. Po zabiegu konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja.

Leczenie otyłości może odbywać się także w ramach nieoperacyjnych metod. Więcej na ten temat na: http://www.fit.pl/news/fitmix/balonikowanie-zoladka-%E2%80%93-nieinwazyjny-zabieg-w-leczeniu-otylosci,3739,1,0.html.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka – zalety

Rękawowa resekcja żołądka przeprowadzana techniką laparoskopową należy do operacji mało inwazyjnych. Rana po zabiegu jest niewielka, ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zmniejszone, a czas hospitalizacji i rekonwalescencji znacząco skrócony.

Nowy kształt żołądka fizycznie uniemożliwia pacjentowi jednorazowe przyjęcie większej ilości pokarmu, co powoduje szybką utratę wagi. Niewątpliwym atutem rękawowej resekcji żołądka jest także zmniejszenie uczucia głodu. Spowodowane jest to resekcją dolnego fragmentu żołądka, w którym wydzielana jest grelina.

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka – wady

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka, tak jak inne zabiegi chirurgiczne posiada również swoje wady. Do najczęstszych powikłań pooperacyjnych zalicza się infekcje, krwawienia w miejscu resekcji, nieszczelność żołądka oraz uszkodzenie śledziony. Zabieg niesie ze sobą także ryzyko zapalenia płuc, niewydolności oddechowej, nerek lub układu krążenia. W niektórych przypadkach może dojść do konieczności powtórzenia operacji lub uzupełnienia jej inną procedurą bariatryczna. Po przeprowadzeniu operacji pacjent zmuszony jest do całkowitego zmienienia nawyków żywieniowych. Więcej informacji na: https://www.kliniki.pl/rekawowa-resekcja-zoladka-laparoskopowo/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here