Zadłużyć się na różne życiowe wydatki to żaden większy problem. Dookoła jest tyle możliwości pożyczenia pieniędzy! Trudniej jest jednak uporać się ze spłatą wielu wierzytelności każdego miesiąca. W pewnym momencie pętla długów coraz bardziej zaciska się na szyi, a dłużnik ma trudności w opanowaniu swoich własnych finansów. Jak się wydostać z tej spirali zadłużenia?
Gdy kredytów jest zbyt wiele…
Początki zwykle są podobne – jeden niewielki kredyt na zakup nowego telewizora – i raty na rok. Po kilku miesiącach spłacania pojawia się potrzeba kupienia nowego samochodu, gdyż stary nadaje się do kasacji – więc bierze się kolejny kredyt, tym razem z kredytowaniem na kilkadziesiąt miesięcy. Po pewnym czasie okazuje się, że firma podupada, więc konieczne jest wzięcie kredytu na jej bieżące potrzeby. Kredyty mnożą się, rośnie liczba miesięcznych rat, które trzeba spłacać, a wypłata pozostaje ciągle na tej samej wysokości, więc z miesiąca na miesiąc dłużnik ma coraz mniej pieniędzy na sprostanie swoim własnym codziennym potrzebom. Oprócz tego, że spłaca raty, musi też uporać się z kosztami kredytów, które łącznie przez cały okres kredytowania mogą wynieść wiele tysięcy złotych! Przy stale jednakowych dochodach bardzo trudno jest sprostać nowym wydatkom i opanować spłacanie kilku kredytów naraz. Szczególnie gdy obok kredytów bankowych są jeszcze chwilówki czy raty za sprzęty AGD kupione w międzyczasie.
Jak opanować multizobowiązania kredytowe?
W pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie „stop” i po prostu poszukać najkorzystniejszego rozwiązania. Kredyt konsolidacyjny jest jednym z najlepszych kroków, jakie można wykonać w celu płynniejszego poradzenia sobie ze zobowiązaniami. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, można od razu spłacić wszystkie stare kredyty i pozostawić sobie do spłaty już tylko jeden większy. Co daje to rozwiązanie? Przede wszystkim oprocentowanie takiego kredytu i dodatkowe koszty są dużo mniejsze niż suma wszystkich dotychczasowych prowizji i procentów. Dzięki temu radykalnie zmniejszają się koszty ponoszone przez kredytobiorcę, a jego portfel nie jest tak obciążony realnymi opłatami. Poza tym za pomocą kredytu konsolidacyjnego wszystkie dotychczasowe terminy płatności można wydłużyć o kolejne miesiące – i tym samym nieco zmniejszyć miesięczne raty. To z kolei sprawia, że zobowiązanie kredytowe jest o wiele łatwiejsze do spłacenia, a choć trwa dłużej – to dużo łatwiej jest żyć, gdyż więcej pieniędzy pozostaje na codzienne potrzeby.
Kredyt konsolidacyjny – pomoc w nieciekawej sytuacji
Kredyt konsolidacyjny pomógł już bardzo wielu osobom wyjść z ogromnych długów. Mając wiele różnorodnych zobowiązań kredytowych, warto pomyśleć nad zaciągnięciem takiego kredytu. Korzystne oprocentowanie i możliwość długiego kredytowania sprawiają, że o wiele łatwiej jest funkcjonować na co dzień, nie borykając się z wieloma różnymi kredytami. Wychodzenie z długów każdorazowo powinno się jednak zacząć od analizy swojej sytuacji finansowej i popełnionych błędów. Dzięki chłodnemu spojrzeniu na sprawę z boku może się okazać, że wiele tych kredytów było zaciąganych niepotrzebnie. O następnych należy więc myśleć dużo rozważniej!