Kto dziedziczy spadek?

Zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym określa obowiązujący w naszym kraju kodeks cywilny. W razie jakichkolwiek wątpliwości zainteresowanym osobom z pomocą zawsze przychodzi adwokat od spraw spadkowych.

Podział majątku a prawo spadkowe

Po śmierci członka rodziny, który to wcześniej nie dokonał podziału swego majątku obowiązek ten spoczywa na rodzinie. Zasady dziedziczenia reguluje prawo spadkowe. Jest to gałąź prawa cywilnego. Wszystkie przepisy dotyczące dziedziczenia majątku można znaleźć w kodeksie cywilnym, a dokładniej w jego czwartej księdze.

Powołanie do spadku wynika z ustawy, gdy spadkodawca nie sporządzi testamentu albo z jakichkolwiek powodów dziedziczenie na podstawie testamentu jest niemożliwe. Może się bowiem zdarzyć, że testament jest nieważny albo osoba powołana do spadku nie chce lub też nie może dziedziczyć wskazanego majątku.

Spadek po rodzicach w pierwszej kolejności zawsze dziedziczą dzieci. Majątek powinien być podzielony sądownie. Wówczas to warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii adwokackiej.

Testament notarialny, a podział majątku

Dziedziczenie majątku nie zawsze musi być związane z postępowaniem sądowym. Podziału można dokonać również na podstawie testamentu, najlepiej notarialnego. Sporządzony testament określa, kto oraz w jakich częściach dziedziczy majątek. O ile spełnia on wszystkie wymogi formalne, wówczas nie ma podstaw do jego podważenia.

Ponadto testament może spisać testament własnoręcznie i opatrzyć go datą. Wówczas to istnieje pewność, że w podczas spisywania testamentu spadkodawca miał pełną zdolność do czynności prawnych.

Kto może być spadkobiercą testamentu?

Spadkobiercami spisanego testamentu są zazwyczaj krewni, którzy to są nazywani spadkobiercami testamentowymi. Spadkobiercą może być nawet jeszcze nienarodzone dziecko, jeśli jest wiadomo, że przyjdzie na świat.

Natomiast w sytuacji, gdy testament nie został sporządzony, obowiązująca ustawa określa spadkobierców ustawowych. Należą do nich: małżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo oraz ich zstępni. Jeśli niemożliwe jest ustalenie ich tożsamości, wówczas spadek otrzymuje gmina, w której ostatnio zamieszkiwał spadkodawca.

Darowizna – prawna forma przekazania majątku

Obowiązujący kodeks cywilny zezwala również na inne formy przekazywania majątku. Jest to darowizna, a więc przeniesienie majątku lub jego części z darczyńcy na obdarowanego. Majątek może też być przekazany na umorzenie długu.

Pominięci w testamencie członkowie rodziny spadkodawcy, mają prawo do zachowku. Niestety czasem się zdarza, że spadek nie oznacza majątku, bo stanowią go długi. Wówczas to najlepiej jest odrzucić taki spadek, bowiem w chwili przyjęcia spadku na spadkobiercę przechodzą również długi.

Warto też pamiętać o tym, że istnieje obowiązek zapłaty podatku od spadku. Najwięcej płacą go osoby spoza rodziny, a najmniej najbliżsi krewni.

Przeczytaj też: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul-4media/18440,jak-napisac-testament-przygotuj-z-wyprzedzeniem-ten-wazny-dokument

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here