Ile kosztuje akt notarialny

Jeżeli chodzi o koszt aktu notarialnego, to pamiętać należy o tym, że istnieje dużo czynników, które mają mniejszy lub większy wpływ na niego. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakie są najpopularniejsze czynności wymagające wizyty u kancelarii notarialnej i ile one kosztują.

Czy pomoc notariusza jest naprawdę potrzebna?

Akt notarialny jest niezbędny przede wszystkim wtedy, gdy przepisy prawa tego wymagają. Mowa tutaj między innymi o sprzedaży nieruchomości, przekazaniu darowizny, zawarciu intercyzy albo odrzuceniu spadku.

Akt notarialny można sporządzić również wtedy, gdy taka jest wola stron. Zainteresowane osoby w każdej chwili mogą na przykład sporządzić testament, pełnomocnictwo ogólne albo umowę alimentacyjną.

Ile tak naprawdę kosztuje akt notarialny?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że wynagrodzenie notariusza jest regulowane stosownym rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Rozporządzenie to dotyczy maksymalnych stawek taksy notarialnej, czyli najprościej rzecz mówiąc ustala jaką maksymalną kwotę może pobrać notariusz.

Jak wspomniano powyżej rozporządzenie przewiduje jedynie maksymalne stawki, dlatego też można je negocjować. Na obniżenie wynagrodzenia można liczyć przede wszystkim wtedy, gdy wykonywana czynność nie jest skomplikowana i nie wymaga prześledzenia dużej ilości dokumentów. Każda kancelaria notarialna, może opierać się na nieco innym cenniku, dlatego też warto zapoznać się z nim przez skorzystaniem z usług. Cennik dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej kancelarii.

Najpopularniejsze czynności dotyczące obrotu nieruchomości i czynności z zakresu prawa spadkowego?

Wizyta u notariusza jest niezbędna przede wszystkim wtedy, gdy planuje się obracać nieruchomościami. W kancelarii notarialnej spisywane są nie tylko umowy sprzedaży, darowizny i zamiany, ale również umowy zniesienia współwłasności, umowy przedwstępne i umowy deweloperskie.

Jeżeli chodzi o czynności z zakresu prawa spadkowego, to notariusz może pomóc w sporządzeniu testamentu, w przygotowaniu umowy o dział spadku albo w przygotowaniu akt poświadczenia dziedziczenia po osobach zmarłych. Kancelarię notarialną powinny odwiedzić również te osoby, które chcą zrzec się spadku.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here