szelki pies

Możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, że pomimo szerokiej gamy szelek dla psów, które są dostępne na rynku, zarówno w znanych, ogólnopolskich sklepach zoologicznych, jak iw Internecie, nie wszystkie szelki są takie same i nie wszystkie są dobre dla Twojego pupila. Więc jak dobrać szelki dla psa? Zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii i specjalistów od rehabilitacji psów, w tym artykule omówiono różne rodzaje szelek oraz powody, dla których są one lub nie są odpowiednie dla Twojego psa.

Specjaliści zajmujący się psami uważają, że używanie szelek dla psa ma wiele zalet, ale konieczne jest, aby podczas ćwiczeń używać uprzęży nieograniczającej. Nieograniczające szelki umożliwiają poruszanie się całej przedniej nogi, w tym stawu barkowego. Ten rodzaj szelek zapewnia większą kontrolę nad psem i pozwala przednim nogom poruszać się w całym zakresie ich ruchu.

Nieograniczające szelki powinny dobrze przylegać, powinno być możliwe umieszczenie tylko dwóch palców pod wszystkimi bokami uprzęży. Jeśli szelki nie są w ten sposób dopasowane, istnieje ryzyko, że Twój ukochany psiak wywinie się swobodnie! Jeśli Twój pies nieustannie ciągnie lub nie jest w stanie spokojnie i bezproblemowo chodzić na swojej smyczy, powinieneś wybrać szelki z pierścieniem w kształcie litery D na grzbiecie, które są miękkie i wyściełane, aby nie powodowały otarcia na ciele twojego psa. W niedawnej analizie chodu psów, niewytrenowane psy chodzące na uprzęży z przednią klamrą w kształcie litery D miały mniejszy ciężar na przednich nogach, przez co nogi i stawy barkowe nie poruszały się naturalnie. Ma to szkodliwy wpływ na jakość ruchu psa, powodując trwałą zmianę.

Używanie podwójnej smyczy na dwupunktowej uprzęży może pomóc w treningu. Ograniczające szelki dla psa, mają prostą opaskę przechodzącą przez przód psa, osadzoną na stawie barkowym. To ogranicza ruchy kończyny przedniej. Jest to problematyczne, ponieważ po chwili związania przednich kończyn paskiem pies zmieni swój naturalny ruch nawet bez uprzęży. Jest to złe dla każdego psa, a szczególnie dla energicznych psów. Jest to coś, czego możesz nie zauważyć, ale spowoduje to nienaturalną zmianę.

Oprócz paska na ramionach wiele ograniczających uprzęży dla psów ma pasek lub płytkę na plecach, która uciska łopatki. Zapobiega to również swobodnemu poruszaniu się i może być przyczyną problemów ze ścięgnem bicepsa. Ostatnie badania wykazały, że restrykcyjne szelki skracają długość kroku i nacisk stopy psa, jeszcze bardziej zwiększając nacisk na łopatki. Należy pamiętać, że szyja jest wrażliwą i kluczową częścią ciała psiaka, podobnie jak dla ludzi. Psie szelki John Dog są szeroko rekomendowane ze względu na swą wysoką jakość wykonania, jak również relatywnie niewysoką cenę.

Bezpieczny spacer z pupilem – jak dobrać szelki

Zaletą szelek dla psa jest to, że odciążają szyję psa. Zmniejsza to prawdopodobieństwo narażenia ich na obrażenia ołowiu i ciągnięcia. Istnieje również wiele badań potwierdzających, że używanie uprzęży zapobiega problemom ze wzrokiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku ras z krótkim nosem, takich jak mopsy, chihuahua, a także buldogi francuskie. Jeśli masz psa z tej kategorii, szelki będą dla Ciebie dużo bezpieczniejszą opcją. Jaki jest więc wniosek? Niestety, restrykcyjne szelki są mocno promowane jako „najlepsze szelki dla psa”, ale nie jest to w ogóle pomocne dla psa lub jego właściciela, ponieważ ta informacja nie jest poparta badaniami naukowymi ani zalecana przez lekarzy weterynarii lub psich specjalistów.

Zakup szelek dla psa może nie być tak prosty jakby się mogło wydawać, lecz znając powyższe wskazówki, każdy powinien wiedzieć jak odpowiednio dobrać szelki dla psa, aby się zbędnie nie męczył, a używanie szelek nie było uciążliwe. Pamiętaj, że jeśli Twój pies ma problemy z szyją, obroża może zbyt mocno ciągnąć podczas spacerów. Szelki zapinane są wokół ciała zwierzęcia i mają pętlę do smyczy w pobliżu ramion, która odciąża szyję psa. Istnieje mnóstwo stylów szelek – wybór zależy przede wszystkim od wielkości i osobowości psa, następnie od osobistych preferencji dotyczących na przykład koloru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here