Podstawowa wiedza o przejęciach innych firm

Firmy decydujące się na przejęcie innych mogą być wygranymi lub przegranymi w tej grze. Wszystko uzależnione jest od ich wiedzy na temat przejęć oraz poprawnego przeprowadzenia całej procedury. Wydaje się to łatwe, jednak rzeczywistość weryfikuje całą dokumentację pokazując, że co na papierze, w praktyce nie jest takie łatwe.

Etapy przejęcia firmy

1. Określenie celów kupującego, cele te są niezliczone, najczęściej dotyczą lepszej kadry pracowniczej, pozyskania nowszych technologii, połączenia biznesów czy bycia w przyszłości dominatorem na rynku zbytu. 2. Wybranie spółek, które spełniają dane kryteria. Przede wszystkim muszą być to firmy, które chcą sprzedać swoje udziały lub akcje. Najczęściej ten etap polega na zorientowaniu się w kierownictwie, jakie wymagania finansowe są stawiane przed kupującym, aby nie tracić czasu i energii na dodatkowe spotkania. 3. Pozyskanie niezbędnych danych oraz spotkania z kadrą zarządzającą. Są to spotkania z przedstawicielami wybranych firm w celu omówienia potencjalnej transakcji. 4. Szczegółowa analiza spółki. Podczas przejęcia firmy niezwykle ważne są informacje na temat warunków finansowych przedsiębiorstwa. Jest tu używany szereg narzędzi pozwalający przeprowadzić solidną analizę biznesową. Zakończeniem tego etapu jest rozmowa na temat wyceny spółki.5. Negocjacje. W tym punkcie zawierają się wszystkie propozycje cenowe oraz sposoby zorganizowania transakcji tak, aby żadna ze stron nie poczuła się pokrzywdzona. Po uzgodnionych warunkach transakcji najczęściej jest podpisywany list intencyjny.

6. Zamknięcie transakcji polegające na przygotowaniu umowy oraz jej obustronnym podpisaniu.

Kompromis to klucz do udanej transakcji

Zarówno kupujący, jak i sprzedający chcą mieć z tej transakcji zysk, dlatego należy dojść do obustronnego porozumienia. Różnica zdań jest normalnością podczas tak wiążących transakcji, bowiem każda ze stron ma inny interes, a sprawa toczy się o duże pieniądze. Negocjacje należy przeprowadzić w spokojny sposób, a transakcji nie finalizować od razu. Przy procedurze przejęcia firm istnieje szereg struktur, pozwalających na korzystne wykupowanie firmy po spełnieniu określonych czynników lub na bazie umowy managerskiej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here