okna

Przy zakupie okien musimy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim ich wykonaniem. Wydawać by się mogło, że przecież każde z nich wygląda tak samo, jednak jest to złudne wrażenie. W rzeczywistości z biegiem czasu wykonawcy wymyślają coraz nowsze rozwiązania, które wpływają na jakość okien oraz pełnione przez nie funkcje. Sprawdź, czym cechują się dobre okna.

Odpowiedni profil okienny

Profil okienny jest podstawowym elementem każdego okna. Stanowi podstawę jego konstrukcji i to właśnie dlatego wybierając okna, musimy dobrze zaznajomić się z ich specyfikacją. Aby sprawdzić profil okna, musimy przede wszystkim przeanalizować posiadane przez nie certyfikaty, atesty oraz znaki jakości.

Wysokiej jakości profile okienne będą charakteryzowały się najlepszymi parametrami użytkowymi, a przy tym dają nam gwarancje wysokiej izolacji termicznej oraz akustycznej, co w dużej mierze wpływa na energooszczędność naszego budynku. Jak powszechnie wiadomo, czynnik ten w obecnych czasach jest bardzo istotny.

Najważniejszy element profilu okiennego stanowią stosowane w nim okucia, gdyż to właśnie one odpowiadają za szczelność, a także decydują o łatwości otwierania, uchylania i zamykania. Na jakość okucia wpływają zastosowane w nim dodatkowe elementy, na których jednak nie warto oszczędzać, ponieważ lepsze wzmocnienie wiąże się nie tylko ze wzrostem ceny, ale również zapewnia lepszą statykę okna oraz jego odporność na wyginanie się pod wpływem temperatury.

Okna trójszybowe gwarantem jakości

Okna pełnią szczególną funkcję, gdyż oddzielają nas od świata zewnętrznego, a jednocześnie dają dostęp do świeżego powietrza i światła. W przeszłości posiadały one zazwyczaj dwie szyby, co sprawiało, że należało je myć od środka, a co więcej, dzięki temu traciły na szczelności. 

Obecne przepisy wymagają od nas zastosowania okien trójszybowych, gdyż to właśnie one pozwalają nam nie przekroczyć maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła. 

Szczelność i przenikanie ciepła

Kolejnym parametrem, który cechuje dobre okna, jest ich szczelność. Zależna jest ona od sposobu wykonania oraz wykończenia. 

Istotna jest w tym wypadku również przenikalność ciepła, która powinna być niska. Pozwoli to nam zabezpieczyć budynek przed ewentualną utratą ciepła podczas chłodniejszych dni. Szacuje się, że przez okna ucieka nawet od 25 do 40 proc. ciepła, dlatego dobre okna powinny cechować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Jednocześnie powinno pamiętać się o tym, aby zapewnić odpowiednią przepuszczalność powietrza, gdyż prawidłowa wentylacja ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Niedociągnięcia w tym zakresie powodują skraplanie się pary wodnej, co objawia się zaparowanymi szybami, a w konsekwencji prowadzi do powstawania pleśni i grzybów.

Odpowiednia przenikalność światła

Obecnie coraz większą wagę przykładamy do tego, aby dostarczyć do naszego domu więcej światła. Promienie słoneczne mają za zadanie nie tylko oświetlić pomieszczenie, ale również dostarczyć mu ciepła. Duże okna stanowią podstawę domów energooszczędnych, dlatego stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie węższych profili na rzecz większej powierzchni przeszklenia.

Należy jednak pamiętać, że jednocześnie powinniśmy przeanalizować nasz zakup pod względem energetycznym, gdyż nie zawsze duże okna zapewnią nam odpowiedni poziom ciepła. W głównej mierze zależne jest to od wielkości okna, jego parametrów technicznych oraz orientacji względem stron świata.

Wysoka wytrzymałość mechaniczna

Okna to zakup na lata, dlatego ich jakość wykonania powinna być bardzo wysoka. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jakość uszczelek oraz trwałość zawiasów i klamek. Wytrzymałe okna to również dobre zabezpieczenie antywłamaniowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here