Na czym polega lipidogram i kiedy warto go wykonać?

Poprzez badania kardiologiczne można ocenić stan serca oraz układu krwionośnego, aby w porę wdrożyć właściwe leczenie. Jednym z najczęściej prowadzonych badań tego typu jest lipidogram.

Czym jest lipidogram?

Lipidogram to określenie badania laboratoryjnego, które przeprowadzane jest z krwi. Jego celem jest określenie poziomu lipidów, czyli tłuszczów w krwi.

Lipidogram obejmuje sprawdzenie poziomu lipidów takich jak:

  • cholesterol całkowity
  • frakcja LDL cholesterolu (tak zwany zły cholesterol)
  • frakcja HDL cholesterolu (tak zwany dobry cholesterol)
  • trójglicerydy (triglicerydy)

Dlaczego warto zrobić lipidogram?

Jako badanie kardiologiczne lipidogram niesie ze sobą wiele wartościowych informacji i pozwala na określenie kondycji serca, a także układu krążenia, dla których prawidłowy poziom lipidów we krwi ma szczególne znaczenie.

Chociaż cholesterol, a także trójglicerydy są dla człowieka niezbędne, ponieważ uczestniczą w wielu przemianach ustrojowych, to jednak ich nadmierny poziom może być szkodliwy. Najczęściej jest on konsekwencją prowadzenia nieprawidłowej diety obfitującej w tłuszcze zwierzęce. Także zwiększone wskazania dotyczą osób o niskiej aktywności fizycznej oraz stosujących używki, w szczególności palących papierosy.

Gdy dochodzi do zwiększenia poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów, zwiększa się także ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawału.

Lipidogram – proste i szybkie badanie profilaktyczne

Lipidogram jest prostym, szybkim i niemalże bezbolesnym badaniem krwi, dzięki któremu można określić pogorszoną kondycję serca i układu krwionośnego jeszcze zanim dojdzie do rozwoju poważniejszych zmian.

Regularnie prowadzone badanie, które dało nieprawidłowe wyniki, pozwala na szybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Gdzie wykonać lipidogram?

Badanie takie jak lipidogram można obecnie wykonać w niemalże każdym laboratorium medycznym – zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, po uzyskaniu skierowania od lekarza, jak również prywatnie – jego koszt to najczęściej około 25 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here