Mętna woda w akwarium

Akwarium to piękna ozdoba domu, a hodowanie ryb i roślin wodnych dla wielu osób jest jednym z najciekawszych hobby, jakie mogą sobie znaleźć. Niestety, z czasem w wielu akwariach pojawia się nieestetyczny biały nalot, piana lub mętna woda. Co może oznaczać i jak sobie z nią radzić?

Dlaczego woda w akwarium staje się mętna i pokryta białą pianą?

Wygląd wody w akwarium jest bezpośrednio związany z tym, jaką higienę tam utrzymujemy i w jaki sposób dbamy o nasz zbiornik. Pojawienie się białej piany lub zmętnienie wody zazwyczaj oznacza, że został gdzieś popełniony błąd, który powinien zostać jak najszybciej usunięty.

Biała piana i zmętnienie wody zazwyczaj oznaczają, że została ona zaatakowana przez pierwotniaki. Pierwotniaki w akwarium mogą pojawiać się w sposób niekontrolowany, jeśli nie jest ono odpowiednio oczyszczane ze wszystkich zanieczyszczeń i pozostałości. Może to oznaczać między innymi zabrudzone i źle pracujące filtry, ale też zaleganie resztek pokarmu czy źle dobrane podłoże i rośliny. Nierzadko przyczyna leży nie tylko po stronie niewiedzy czy błędu, ale i zaniedbać właściciela i w szczególności może wiązać się ze zbyt rzadkimi zmianami wody i niedokładnym czyszczeniem akwarium.

Jak pozbyć się pierwotniaków z akwarium

Pierwszym i najważniejszym zadaniem właściciela, który zobaczy, że w jego zbiorniku pojawiła się mętna woda z białą pianą, jest dokładne jego oczyszczenie. Akwarium powinno zostać całkowicie opróżnione z wody i dokładnie umyte, a następnie napełnione świeżą, czystą wodą (oczywiście po pozbyciu się z niej chloru).

Co ważne, dla bezpieczeństwa, warto całkowicie wymienić podłoże, by nie doprowadzić do pojawienia się nowej inwazji pierwotniaków. Niezwykle przydatna będzie także wymiana wkładu filtrującego w filtrze, dzięki czemu zostaną skutecznie usunięte zgromadzone tam zabrudzenia.

Aby dobrze pozbyć się pierwotniaków z akwarium i zapobiegać ich osadzaniu się na nowo, warto wykorzystać w swoim zbiorniku sterylizatory UV. Emitują one promieniowanie ultrafioletowe, które ma zdolność uśmiercania pierwotniaków, bakterii i innych drobnoustrojów. Dzięki jego wykorzystaniu woda może być stale oczyszczana, co poprawia jej jakość, a w konsekwencji powoduje poprawę stanu zdrowia roślin i ryb.

Jakich działań unikać w akwarium, a jakie dobrze wpłyną na jakość wody?

Oprócz zastosowania wyżej wymienionych środków bardzo ważne jest także zapobieganie pojawianiu się zanieczyszczeń. W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że ryby nie powinny być przekarmiane. Należy unikać podawania im zbyt dużych porcji jedzenia, aby nie opadało na dno i nie zalegało na nim, gnijąc i stanowiąc pożywkę dla mikroorganizmów.

Dobrym pomysłem może być także zamontowanie pokrywy na akwarium, jeśli do tej pory nie została tam umieszczona. Jej obecność pozytywnie wpłynie na jakość wody, ponieważ zabezpieczy ją przed osiadaniem kurzu i zanieczyszczeń z zewnątrz. Pokrywa zmniejszy również parowanie wody i zmiany jej parametrów, co jest dodatkowym atutem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here