Kontrakty Futuses z Saxo Bank Polska

Rynek inwestycyjny oferuje szeroką ofertę możliwości pomnażania swoich zysków. Jedną z nich jest inwestowanie przy użyciu kontraktów typu Futures. Inwestując z Saxo Bank Polska zyskujesz dostęp do ogólnoświatowego rynku i ponad 200 różnych kontraktów w postaci: indeksów, energii, metali i stopów, produktów rolniczych i FX z około 23 giełd.

Charakterystyka kontraktów futures

Dla niektórych Futures brzmi jak termin prosto z kosmosu. Jednak kontraktu Futures, które są zaliczane do instrumentów giełdowych, szturmem podbijają rynek inwestycyjny. Transakcje Futures różnią się od tradycyjnego obrotu akcjami.

Kontrakty Futures zaliczają się do instrumentów pochodnych, a to co je wyróżnia na tle innych to transfer ryzyka. Jest to więc pewien rodzaj umowy, którą zawierają dwie strony kontraktu (kupujący i sprzedający). To co jest najistotniejsze w tych transakcjach to umowa, która precyzyjnie określa proces sprzedaży instrumentu bazowego w ściśle określonym czasie. Cena, która jest zobowiązująca w trakcie transakcji, znana jest pod nazwą ceny rozliczenia (ang. futures proce), z kolei dzień transakcji określony jest mianem daty rozliczenia (ang. settlement date) lub też daty dostawy (ang. delivery date). 

Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz poznać więcej szczegółów: dowiedz się więcej na temat kontraktów Future.

Czy warto inwestować przy pomocy kontraktów futures?

Kontrakty typu Futures mają bardzo długą tradycję, sięgającą czasów starożytnych Chin. Z kolei pierwsze udokumentowane transakcje pochodzą z początków XVII wieku. Nad bezpieczeństwem wszystkich transakcji Future czuwa rynek giełdowy, który jest rynkiem scentralizowanym. Oznacza to, że posiada fizyczną główną siedzibę, a handel przy użyciu kontraktów terminowych mają określoną charakterystykę.

Futures służą w głównej mierze do spekulacji, a nie fizycznego zakupu towarów. Dodatkowo zawsze możesz być pewien, że sprzedasz zakupiony towar, jeszcze zanim nastąpi jego fizyczna dostawa. Wielkość kontraktu Futures również ustalana jest przez giełdę. Tak więc każda zawarta umowa ma wyraźnie określoną wielkość instrumentu głównego (bazowego) i co ważniejsze, nie możesz kupić mniej niż zawarte jest to w umowie.

Rynek giełdowy określa również takie parametry jak minimalne wahania cen, i tak w przypadku ropy jest to 0,01 USD za baryłkę. Oznacza to, że jeden tick, czyli najmniejszy ruch na wykresie to zmiana o 10 USD w przypadku otwartego jednego kontraktu. Godziny transakcji oraz tzw. premarket i aftermarket są również określane przez giełdę i oznaczają czas, w którym można swobodnie handlować, jak również składać zlecenia, jednak o znacznie mniejszych wolumenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here