Karmy dla psa

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z koniecznością wyprowadzania go na spacer i organizowania mu zabaw, ale również z codzienną troską o jego prawidłowe odżywianie. Pytania dotyczące wyboru odpowiedniego rodzaju karmy zadają sobie najczęściej początkujący opiekunowie, jednak nawet ci najbardziej doświadczeni również niejednokrotnie potrzebują wsparcia w urozmaicaniu codziennych posiłków swojego pupila. O tym, jak ważną rolę w życiu każdego zwierzaka odgrywa właściwa dieta, nie trzeba nikomu przypominać. Jak jednak nie zagubić się w tysiącach ofert producentów różnego rodzaju karm i przekąsek? O tym opowiemy poniżej.

Jakie znaczenie w życiu pasa ma dieta?

Dobór odpowiedniej karmy dla psa ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o jego zdrowie. Dobrze zbilansowana dieta jest głównym czynnikiem, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu i buduje jego odporność. Pamiętajmy, że szczęśliwy pies to przede wszystkim zdrowy pies, dlatego nie bagatelizujmy jego codziennej diety i zanim zainwestujemy w setki zabawek, gryzaczków i piłek, skupmy się na wyborze najlepszej dla niego karmy.

Wybierając karmy dla psa ,nie należy skupiać się wyłącznie na atrakcyjnym opakowaniu, które niejednokrotnie zawiera najgorszej jakości składniki. Najważniejsza jest dokładna analiza składu. To właśnie stąd dowiemy się, czy razem z pokarmem dostarczymy naszemu pupilowi niezbędnych składników oraz, czy konieczne będzie dokupienie dodatkowych smakołyków uzupełniających jego dietę. Jakie składniki są zatem najważniejsze?

Po pierwsze: mięso

Najbardziej poszukiwanym składnikiem, jeśli chodzi o karmy dla psa, jest oczywiście mięso. To właśnie ono jest głównym źródłem białek oraz tłuszczu, czyli podstawowych składników energetycznych. W dobrej jakości produkcie powinno się ono znaleźć na trzech pierwszych miejscach. Najlepiej sprawdzi się mięso świeże, czyli takie, które nie zostało poddane innym procesom niż chłodzenie, podgrzewanie lub mrożenie. Dlaczego? Na pierwsze miejsce wysuwają się jego walory smakowe, dzięki którym zwierzak ze smakiem zje całą porcję. Drugą ważną kwestią są zawarte w nim składniki odżywcze, które dzięki zminimalizowanej ilości obróbki zostaną zachowane w optymalnej ilości.

W niektórych karmach dla psów pojawia się mięso, jednak nie w takiej formie, jaka jest optymalna dla naszego pupila. Mowa tutaj przede wszystkim o mączkach mięsnych, które nadają karmie nieprzyjemny, gorzki posmak. Niestety, wybierając pokarm zawierający duże ilości świeżego mięsa, musimy liczyć się z tym, że będzie on znacznie droższy niż jego niesmaczne i niezdrowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że to właśnie ilość mięsa jest głównym wyznacznikiem jakości i smaku karmy dla psa.

Po drugie: oleje i rośliny

Mięso to niewątpliwie najważniejszy składnik karmy dla psa, jednak warto sprawdzać dalszą zawartość wybranego produktu. Cennymi źródłami białka i tłuszczów, o których zapominamy, są różnego rodzaju oleje, w tym olej rybi oraz oleje pochodzenia roślinnego. Dostarczają one naszemu pupilowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one istotne szczególnie w diecie młodych psów, gdyż pełnią ważną rolę podczas ich wzrostu i rozwoju. W przypadku osobników dorosłych i starszych, kwasy te korzystnie wpływają na pracę ich mózgu oraz układu nerwowego.

Niestety, wielonienasycone kwasy tłuszczowe szybko ulegają utlenieniu, co może stanowić problem nie tylko dla producentów, ale również dla odbiorców karmy dla psa. Aby nieco załagodzić ten problem, w tego rodzaju produktach zawarta jest większa ilość witaminy E, która stanowi naturalny przeciwutleniacz.

Mięso i oleje to nie jedyne źródła białka w karmach dla psów. Cennym składnikiem w tym aspekcie są również zboża. Musimy jednak pamiętać, że pies, podobnie jak człowiek, może mieć alergię na gluten. Jeśli zatem zaobserwujemy jakiekolwiek objawy nietolerancji, konieczna będzie niezwłoczna zmiana karmy. Istnieje jednak różnica pomiędzy białkiem pochodzenia zwierzęcego a białkiem roślinnym. W przypadku tego drugiego mamy do czynienia z mniejszą zawartością aminokwasów egzogennych, przez co musimy dostarczać psu więcej pokarmu. To z kolei prowadzi do częstszego i większego wydalania przez zwierzaka odchodów o znacznie gorszej konsystencji.

A po trzecie może owoce i warzywa?

W przypadku psiej diety, owoce i warzywa są źródłem witamin, enzymów i antyoksydantów. Warto zatem podczas zakupu karmy dla psa sprawdzić, czy w jej składzie znajdują się jakieś owocowe lub warzywne składniki. Są one niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu naszego zwierzaka, dlatego im większa ich ilość w jego diecie, tym lepiej. Jakie warzywa i owoce znajdziemy w karmie? Bardzo często jest to na przykład pulpa buraczana, która jest źródłem włókna pokarmowego. Składnik ten wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mikroflory układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na zdrowie jelita grubego.

Wybierając karmy dla psa, konieczne jest sprawdzanie ich składu. Tutaj nie zawsze sprawdzi się zasada, że droższe oznacza lepsze. Niejednokrotnie bowiem produkt z niższej półki w mniej atrakcyjnym opakowaniu może mieć znacznie większą zawartość świeżego mięsa niż jego szeroko reklamowany i kolorowy odpowiednik. Nie zapominajmy jednak, że wybrana przez nas karma musi również smakować naszemu pupilowi i obserwujmy, które warianty są dla niego najbardziej smakowite.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here