jaki olej do silnika

Olej silnikowy to płyn eksploatacyjny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Każdy kierowca musi wiedzieć, że na rynku jest wiele rodzajów oleju silnikowego, stosowanych w zależności od marki, przebiegu czy typu silnika.

Jak wybrać prawidłowy olej silnikowy?

W przypadku nowych samochodów nie ma większego problemu z tym, jaki olej do silnika wybrać. Każdy producent podaje bowiem typ rekomendowanego oleju silnikowego oraz polecaną markę w instrukcji. Zwykle producenci sugerują również, po jakim przebiegu należy zmienić olej. Największy problem odnośnie tego, jaki olej do silnika będzie się najlepiej nadawać, mają właściciele pojazdów używanych, które mają wysokie przebiegi. Nabywcy nie zawsze wiedzą, jaki olej był wcześniej nalany do silnika. W przypadku zakupu używanego auta mającego powyżej 10 lat, najbezpieczniej będzie zastosować półsyntetyk (nadaje się zarówno do diesli, jak i silników benzynowych). Nowoczesne silniki powinny natomiast bez zarzutu sprawować się na oleju syntetycznym. Olej mineralny z racji swoich właściwości, nie jest polecany.

Na jakiej podstawie dobierać olej?

Na jakiej podstawie dobierać olej?Oczywiście wiadomo, że nie każdy kierowca zna się na doborze właściwego oleju. W takim przypadku warto posiłkować się wiedzą innych, choćby mechanika samochodowego, który nie dość, że poleci określony typ oleju to również dobre jakościowo marki. Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania z wiedzy fachowca. Wtedy warto zajrzeć na strony internetowe producentów oleju (Shell, Lotos czy Total), którzy prezentują specjalne wyszukiwarki oleju. Wystarczy wpisać w nich markę, model, rocznik pojazdu, przebieg i typ silnika. Na podstawie tych informacji zostanie dobry najlepszy typ oleju, który można bezpiecznie nalać do silnika. Trzecią opcją jest natomiast zadanie pytania o dobór oleju na licznych w sieci forach motoryzacyjnych – użytkownicy którzy są aktywni, chętnie doradzą i polecą określony olej silnikowy.

Jaki olej do silnika z LPG?

Trzeba pamiętać, że specjalnej opieki wymagają silniki z instalacją LPG, w których występuje znacznie wyższa temperatura w komorze spalania i należy stosować do nich specjalny olej, dedykowany właśnie do tego typu pojazdów. Oleje do silników z LPG mają zwiększoną odporność na wysokie temperatury oraz zapewniają dobre smarowanie. Są nieco droższe niż standardowy olej, jednak mogą przedłużyć życie silnika z LPG i są w stanie dobrze o niego zadbać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here