Co wpływa na wysokość kredytu samochodowego

Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na wysokość kredytu samochodowego? Czym kierować się, poszukując najkorzystniejszego kredytu na samochód?

Kredyt samochodowy – co to takiego?

Wiele osób planujących zakup samochodu decyduje się na zaciągnięcie kredytu na auto. Kredyt samochodowy, jak np. kredyt samochodowy w Santander Consumer Banku, to znakomity sposób na sfinansowanie nabycia pojazdu w sytuacji, gdy nie posiadasz wystarczających środków własnych. Kredyt samochodowy to nic innego jak rodzaj kredytu celowego, który przeznaczony jest na zakup pojazdu. Ujmując zatem inaczej, taki kredyt możesz zaciągnąć wyłącznie na zakup określonego pojazdu i w wysokości pokrywającej jego cenę. Nie masz zatem możliwości swobodnego dysponowania środkami, gdyż zwykle są one przez bank przelewane bezpośrednio na konto sprzedawcy. Każdy kredy samochodowy ma następujące cechy i parametry:

  • okres spłaty, zwykle nie dłuższy niż 8-10 lat,

  • różne warianty spłaty, np. miesięczne raty, raty równe lub raty malejące,

  • możliwość sfinansowania 100% ceny auta lub części, w tym drugim przypadku konieczny jest wkład własny,

  • zabezpieczenie,

  • niski koszt – kredy samochodowy zwykle ma niższe RRSO niż kredyt na dowolny cel.

Czy zatem kredyt samochodowy to korzystna opcja? W głównej mierze zależy to od tego, jak wysokie są koszty kredytu samochodowego, to natomiast często warunkowane jest przez Twoją indywidualną sytuację. Zatem od czego zależą koszty kredytu samochodowego?

Kredyt na zakup samochodu – od czego zależy jego wysokość?

W pierwszej kolejności wysokość kredytu na samochód zależy przede wszystkim od tego, na jaki typ kredytu się zdecydujesz. Główne różnice między poszczególnymi ofertami sprowadzają się do systemu rozkładania płatności. Do Twojego wyboru są m.in.:

  • kredy samochodowy z ratą miesięczną – w takiej sytuacji musisz spłacać zobowiązanie zgodnie z miesięcznym harmonogramem, a całościowy okres spłaty może wynosić nawet 10 lat. Zależnie od wybranej oferty taki kredyt możesz zaciągnąć nawet na 100% wartości auta, nie musisz zatem posiadać wkładu własnego,

  • kredyt balonowy – najczęściej jest on proponowany w przypadku zakupu nowego pojazdu. Kredyt balonowy polega na tym, że w pierwszej kolejności trzeba wnieść wkład własny w wysokości 10-20% wartości auta, następnie przez 5 lat spłaca się bardzo niskie raty, a na koniec umowy należy wpłacić największą ratę, która pokrywa około 30-50% wartości pojazdu,

  • kredyt samochodowy 50/50 – w takim przypadku całe zobowiązanie podzielone jest na zaledwie 2 równe raty. Pierwszą należy wpłacić już w chwili zaciągania kredytu, drugą natomiast po roku. Analogicznie możliwe jest zaciągnięcie kredytu 60/40, w którym to poszczególne raty wynoszą odpowiednio 60% wartości auta i 40% wartości auta.

Który z wymienionych kredytów jest najlepszy? Na tak zadane pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, wszystko zależy bowiem od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli nie masz żadnego wkładu własnego, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt z ratami miesięcznymi, lecz w takiej sytuacji zobowiązanie będziesz spłacał dłużej i przy wyższych kosztach. Niższe raty możesz natomiast uzyskać w kredytach, w których wymagany jest wkład własny.

Zatem raz jeszcze – od czego zależy koszt kredytu samochodowego? Warto w tym miejscu wymienić kilka głównych czynników:

  • rodzaj wybranego kredytu samochodowego,

  • wiek samochodu – przy starszych pojazdach dodatkowe koszty mogą być wyższe,

  • wkład własny – im wyższy wkład własny, tym zwykle niższy będzie koszt kredytu,

  • wartość pojazdu – im samochód będzie droższy, a tym samym kredyt większy, tym możliwe jest uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania,

  • okres kredytowania,

  • roczny limit kilometrów, jeśli bank wskazał taki czynnik w umowie kredytowej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.autobaza.pl/page/auto-ekspert/kredyt-samochodowy-jaki-kredyt-na-samochod-wybrac/

  2. Czy warto wziąć kredyt na samochód w 2023? Poznaj zalety i wady!

  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/kto-moze-zaciagnac-kredyt-samochodowy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here