Jak pobudzić laktację

Karmienie piersią ma wiele zalet, zarówno dla mamy, jak i dziecka. Nie zawsze jednak jest to proces łatwy. Bywa, że karmienie piersią sprawia mamie tyle trudności, że szybko z niego rezygnuje. Jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z karmienia piersią, jest brak pokarmu. I tu pojawia się pytanie, jak pobudzić laktację?

Jak pobudzić laktację?

Jak pobudzić laktacjęPrzede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że laktacja jest procesem zachodzącym w organizmie matki, na który wpływ ma wiele czynników. Szacuje się, że jedynie 5% matek nie może karmić dziecka piersią z przyczyn fizjologicznych. Dlatego ważne jest, aby mama postawiła sobie tzw. cele laktacyjne, tzn. określiła okres, w jakim chce karmić swoje dziecko piersią. Wówczas jeśli naszym celem był miesiąc wyłącznego karmienia piersią, a udało nam się karmić przez miesiąc i tydzień, to jest to sukces. A takie małe sukcesy, składają się na lepsze samopoczucie mamy, co z kolei dobrze wpływa na proces laktacji. Więc, przede wszystkim dobre samopoczucie mamy. Mama karmiąca powinna też dbać o to jeść wartościowe produkty. Organizm osłabiony, nie będzie chciał tracić energii na produkowanie mleka. Jednak żelazną zasadą przy pobudzaniu laktacji jest przystawianie dziecka. Organizm matki produkuje tyle mleka, ile dziecko potrzebuje. Zatem jeśli dziecko często domaga się piersi, znaczy to, że potrzebuje więcej zjeść lub potrzebuje bliskości mamy.

Kiedy pojawiają się kryzysy laktacyjne?

Duże kryzysy laktacyjne pojawiają się równocześnie ze skokami rozwojowymi u dzieci, które wówczas z dnia na dzień potrzebują więcej mleka i wydaje się, że mama nie ma wystarczająco pokarmu. Jednak, żeby mieć go więcej, należy dziecko przystawiać. Po kilku dniach laktacja się ureguluje. Jeśli chcemy przyśpieszyć ten proces możemy skorzystać z laktatora i odciągać dodatkowe porcje mleka. Pamiętajmy jednak, by odciągać je wyłącznie po karmieniu dziecka. Dobrze sprawdza się metoda 3-5-7. Należy odciągać mleko z każdej piersi kolejno przez 3,5 i 7 minut. Nie należy zrażać się ilością odciągniętego mleka, odciąganie mechaniczne jest zupełnie innym procesem niż ssanie przez dziecko. Dziecko ssie znacznie efektywniej niż odciąganie laktatorem. Przy pobudzaniu laktacji przydatne mogą być również preparaty na bazie słodu jęczmiennego, który pobudza laktację. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju herbatki na laktację, jednak trudno określić ich poziom skuteczności. Najważniejsze jednak jest to, by mama chciała karmić swoje dziecko piersią. Czasem, w chwilach zmęczenia dobrze jest, gdy mama znajdzie trochę czasu dla siebie i w miarę możliwości się zrelaksuje. To pozwala inaczej spojrzeć na laktację i podjąć decyzję co do tego, czy chce kontynuować z dzieckiem mleczną drogę, czy też nie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here