Jak oszczędzać?

Specjaliści ciągle alarmują, że ogromna część Polaków nie ma żadnych oszczędności i nie wie jak oszczędzać. Wiele osób broni się przed tymi zarzutami, mówiąc że nie ma możliwości odłożyć żadnych środków, gdyż zarabia zbyt mało. Faktem jest, że niektóre osoby z trudem wiążą przysłowiowy koniec z końcem. Jednak jeśli tylko ma się taką możliwość, zdecydowanie warto oszczędzać. Niestety jednak wiele osób zwyczajnie nie ma tego nawyku. Ci, którzy zwykle zmagają się z kłopotami finansowymi, nie są przyzwyczajeni do posiadania większej ilości gotówki i nierzadko trwonią ją, chcąc wynagrodzić sobie gorszą passę. Wiele osób zaś, które nieźle zarabiają, myśli że tak będzie zawsze i to także jest dla nich dobry powód, by nie oszczędzać.

Poduszka finansowa

Tymczasem poduszka finansowa, jak to nazywają specjaliści od finansów, jest bardzo ważna, na przykład na wypadek choroby, utraty pracy czy innej nagłej potrzeby posiadania pieniędzy. Kto ma oszczędności ten wie, że daje to wielki komfort. Już choćby dlatego warto postarać się odkładać coś ze swoich dochodów, regularnie bądź nie. Nie muszą to być duże sumy. Ważne jest tylko, by były to żelazne zapasy. To jest niestety kolejnym duży problem wielu osób. Kiedy tylko udaje im się zaoszczędzić jakąś sumę, natychmiast znajdują sposób, by ją zagospodarować, wobec czego oszczędność jest żadna.

Jak oszczędzać?

Jak oszczędzać?Czy musi to oznaczać odmawianie sobie wszystkiego? Na pewno wiele zależy od wysokości środków jakimi się dysponuje. Ale nie chodzi o to, by się umartwiać. Najlepiej byłoby wyrobić w sobie nawyk regularnego odkładania jakichś, nawet niewielkich sum. W ten sposób nawet się tego nie odczuje i łatwo o tym zapomnieć, a zaoszczędzona w ten sposób kwota z czasem będzie stawać się coraz bardziej pokaźna. Poza tym bardzo dobrym rozwiązaniem może być ustalenie stałych przelewów z pensji. W ten sposób tym bardziej nie zauważy się, że się oszczędza i na pewno dla wielu osób będzie to łatwiejsze niż odkładanie pieniędzy w gotówce i trzymanie ich w miejscu, z którego zawsze można je wyjąć. Jeśli przy tym ktoś jest szczególnie nieodporny i kuszą go wydatki, może założyć sobie konto i nie pobierać do niego karty i właśnie na nie przelewać pieniądze. Dzięki temu pobranie z niego gotówki nie będzie tak łatwe, co może zniechęcać do tego kroku. Niektórzy decydują się też na założenie lokat. Jest to na pewno dobry sposób na uchronienie się przed nieplanowanym wydaniem zaoszczędzonych środków, ale jeśli ktoś liczy, że na tym zarobi, to musi wiedzieć, że oprocentowanie lokat jest niestety bardzo niskie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here