taras

Na tarasie prowadzimy bujne życie rodzinne i towarzyskie. Dzięki tej przestrzeni możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, nawet w przypadku niepogody. Taras jest również przedłużeniem domowego wnętrza, dzięki czemu – przy zachowaniu spójnej aranżacji – można liczyć na wrażenie przestronności i optyczne powiększenie części wewnętrznej, z której przechodzi się na taras.

Jak stworzyć bezpieczny i funkcjonalny taras? Co powinno się na nim znaleźć? W jaki sposób przygotować idealną aranżację? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Funkcjonalny, czyli dobrze wyposażony

Na tarasie nie może zabraknąć podstawowego wyposażenia. Do takich najważniejszych elementów zalicza się zarówno meble, jak i oświetlenie. O tych pierwszych można myśleć na etapie projektowania i budowy domu, układając w głowie plan, jaki wystrój zagości w tej części. O lampach z kolei trzeba koniecznie pomyśleć przed fizyczną realizacją domu, ponieważ nie obejdzie się bez zaplanowania rozmieszczenia instalacji elektrycznej.

Ilość i typ mebli zależne będą od tego, jaką konstrukcję zaoferuje taras. Nie bez znaczenia pozostanie jego przeznaczenie. Taras otwarty na ogród, który posłuży głównie do spędzania tutaj sezonu wiosenno-letniego, można wyposażyć w klasyczne meble ogrodowe lub tarasowe. Jeśli zaś projekt domu przewidział taras częściowo zamknięty lub typową oranżerię, miejsce, które stanie się dodatkową przestrzenią salonową bądź jadalnianą, można będzie wybierać wśród typowych mebli stosowanych do wnętrz. Ciekawe propozycje posiada w swojej ofercie DomIDeko.pl.

Wiele zależy także od planowanego wystroju tarasu. Typowe meble ogrodowe mogą się sprawdzić również w oranżerii, jeśli jej charakter będzie utrzymany w stylistyce eko, boho, naturalnej, a nawet skandynawskiej.

W funkcjonalnym tarasie nie obejdzie się bez oświetlenia. Lampy zagwarantują ponadto bezpieczeństwo poruszania się pośród tej przestrzeni, ale i światło pozwoli na podkreślenie charakteru łącznika między wnętrzem a ogrodem. Jak wybrać oświetlenie?

Bezpieczne miejsce, czyli lampy na pokładzie

Światło ma ogromne znaczenie dla finalnego wystroju, ale poza dekoracyjnością musi spełniać walory praktyczne. Należy przemyśleć miejsce rozmieszczenia poszczególnych lamp, ich ilość oraz sposób kierowania światła. Koniecznie trzeba wybierać wśród produktów, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Szukamy zatem lamp dedykowanych przestrzeni zewnętrznej, o wysokim stopniu ochrony IP – minimum IP 44.

Modne i funkcjonalne oświetlenie to charakterystyczne naświetlacze. Nierzadko posiadają ruchome źródła światła, dzięki czemu można nie tylko rozświetlić taras, ale i skierować świetlne wiązki na najciekawsze elementy wyposażenia.

Niewielkie punkty świetlne, LED-owe oczka wpustowe, są energooszczędne, zajmują mało miejsca, więc pasują nawet do małych i niewymiarowych tarasów. Zaś na tych przestronnych, obszernych i mających za zadanie spełniać rolę salonu lub jadalni, z powodzeniem instaluje się lampy podłogowe lub oświetlenie wiszące. Tego typu propozycje posiada w swojej ofercie sklep https://lampy.it/.

Estetyka i dekoracje warte uwagi

Spójność estetyczna jest niezwykle ważna. Zwraca się zatem uwagę na to, by aranżacja tarasu i zastosowane pośród niej elementy, odpowiadały charakterowi ogrodu oraz części wewnętrznej domostwa.

Dekoracji tarasowych jest całe mnóstwo, dlatego znalezienie artykułów ozdobnych, jednocześnie praktycznych nie stanowi najmniejszego problemu.

My już wiemy, jak urządzić tę wyjątkową przestrzeń. A czy Wy macie pomysły na oryginalny i przyjazny taras?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here