Toaletki z lustrem do sypialni – historia, popularne modele, wielofunkcyjność

Toaletki z lustrem mogą nam się kojarzyć z dawnymi czasami – mebel ten, pozwalający na wykonanie efektownego makijażu, jak i posiadanie wszystkich kosmetyków zawsze pod ręką, został wymyślony już w XVIII wieku. Służy przede wszystkim kobietom, to właśnie one spędzają przy toaletkach nawet długie godziny, doskonaląc swój wygląd. Toaletki wciąż są obecne w sypialniach i stanowią alternatywę dla malowania się w łazience. W niniejszym artykule przyjrzymy się pokrótce historii tego mebla, a także pochylimy się nad popularnymi modelami toaletek i zastanowimy nad ich funkcjonalnością w XXI wieku. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Toaletki do sypialni – krótka historia

Jak już wspomnieliśmy, toaletki powstały w XVIII wieku, a ich nazwa wywodzi się z języka francuskiego – jest to połączenie słów „toillete”, które odnosi się do czynności związanych z poprawianiem urody, oraz „toile” („płótno” – tym materiałem drewniane toaletki były często obijane). Do spopularyzowania toaletek przyczynił się z kolei brytyjski dandys, George Bryan Brummel, który potrafił spędzić przed lutrem nawet pięć godzin, doskonaląc swój wygląd. Stolik z dwoma lub trzema szufladami szybko zyskał funkcję dekoracyjną i zaczął być ozdobą sypialni – do jego wykonania korzystano ze szlachetnych gatunków drewna, eksperymentowano z tkaninami i rzeźbieniami. Składane owalne lustro w XX wieku zostało zastąpione przez trzy połączone zwierciadła, pozwalające na oglądanie się z niemal każdej strony. Takie toaletki trafiły do garderoby niemal każdej hollywoodzkiej gwiazdy.

Toaletki do sypialni – modele

Toaletki możemy podzielić na kilka typów. Wyróżniamy te z lustrem i te bez lustra (dodatkowo modele z lustrem dzieląc na kilka podtypów w zależności od kształtu i typu zwierciadła), te, które posiadają wbudowane lampy i te bez żarówek, a także meble z szufladami lub bez. Gdy toaletka nie posiada wbudowanej lampy, należy doświetlić jej zakamarki za pomocą np. lampy biurowej. Do kompletu warto również wybrać odpowiednie siedzisko – krzesło, pufę, fotel, by czas spędzony przy toaletce w sypialni nie skutkował skurczami szyi lub bólami w plecach i pośladkach.

Wielofunkcyjność toaletek z lustrem

Toaletki służą kobietom i mężczyznom do poprawiania urody. Dzięki lustrom możemy obejrzeć swoją twarz z każdej strony, a światło z lampy pozwoli zauważyć wszystkie defekty urody i miejsca wymagające poprawy. Dzięki szufladom i półkom toaletka to jednocześnie idealny schowek, który pozwala mieć wszystkie kosmetyki w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki. Zdobienia i różne rodzaje drewna, z jakich toaletki są wykonywane, wpływają również na walory estetyczne. Toaletki to meble, które mogą upiększyć każdą sypialnię. Mając to wszystko na uwadze, warto zainteresować się meblem, jakim jest toaletka z lustrem do sypialni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here