staw
fot. pixabay.com

Skręcenie stawu skokowego zwane potocznie również skręceniem kostki jest bardzo często występującą dolegliwością, która może spotkać każdego  z nas bez względu na wiek i rodzaj aktywności.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/skrecenie-stawu-skokowego-objawy-leczenie-skreconej-kostki/

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki może pojawić się  w trakcie intensywnego uprawiania sportu, kiedy nasze nogi są w szczególny sposób obciążone poprzez gwałtowane zmiany środka ciężkości. Jednak ta sama dolegliwość może również dobrze wynikiem złego ułożenia stopy podczas codziennego spaceru. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć ani też w większości przypadków uniknąć.

Kontuzji tej doznają również bardzo często kilkuletnie dzieci, które nie mają jeszcze do końca skoordynowanego zmysłu równowagi. Łatwo jest im wówczas skręcić boleśnie kostkę nawet podczas skakania na trampolinie lub podczas innej zabawy ruchowej.

Skręcenie stawku skokowego objawia się w pierwszym momencie gwałtownym bólem w okolicy kostki. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia torebki stawowej a także więzadeł. Najczęściej występuje uszkodzenie stawu skokowego od strony bocznej, uszkodzenie od strony przyśrodkowej występuje statystycznie o wiele rzadziej.

Nie za każdym razem skręcenie stawu skokowego musi mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W pewnej części przypadków dochodzi do  lekkiego naciągnięcia więzadeł i lekkiego pęknięcia torebki stawowej. Mimo bólu jaki będziemy odczuwać i widocznego obrzęku jakie pojawi się bardzo szybko w miejscu skręcenia nie będziemy odczuwać żadnych dodatkowych dolegliwości.

Rodzaje kontuzji

Ten typ kontuzji określany jest mianem skręcenia stawu skokowego I stopnia.  Zazwyczaj opisane powyżej dolegliwości ustępuję same po upływie kilku, kilkunastu godzin. Zazwyczaj właśnie po tym czasie możemy już pewnie stanąć na twardym podłożu.

Kolejnym typem tej samej kontuzji jest drugi stopień uszkodzenia więzadeł. Dochodzi do niego na skutek rozerwania torebki stawowej. Przy tym typie uszkodzenia poza silnym bólem i obrzękiem pojawia się bardzo często krwiak.

W przypadku III stopnia uszkodzenia mamy do czynienia zarówno z rozerwaniem torebki stawowej jak i rozerwaniem wiązadeł. Dla tego rodzaju kontuzji charakterystyczny jest silny ból, podobnie jak w przypadku II stopnia uszkodzenia. Występuje również silny obrzęk i krwiak. Jest to powiązane z ograniczoną trudnością przemieszczenia się i obciążania chorej stopy. Każdy dodatkowy krok, będzie potęgował nasilanie się bólu. 

W powyższych przypadkach powinniśmy zawsze zasięgnąć porady specjalisty aby  ustalić stopień kontuzji i podjąć odpowiednie działania.

Przeczytaj też: http://pieknimlodzi.pl/czy-kosmetyki-maja-date-waznosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here