instrumenty muzyczne

Wielu ludzi twierdzi, że muzyka wychodzi wprost z duszy. Nuty grane rękoma mają jakoby być odbiciem świata metafizycznego. Bez względu na pochodzenia natchnienia do kompozycji, osoba niepotrafiąca obsługiwać narzędzi, z których wydobywa się dźwięki, niczego nie stworzy. Zaangażowanie się w naukę gry pomaga w rozwoju i poszerzaniu horyzontów. Niestety, jest dużo instrumentów muzycznych do wyboru, że niektórzy mogą poczuć się tą ilością przytłoczeni. Oto praktyczny przewodnik po najpopularniejszych z nich.

Gitara – domena wirtuozów rocka i bardów

Chyba każdy zna takie tuzy świata muzyki jak Carlos Santana czy Jimmy Page. Ich ręce czyniły cuda z sześciu napiętych strun gitary. Te instrumenty muzyczne wymagają odpowiedniej synchronizacji ruchów obu kończyn i jest to najtrudniejszy element nauki. Wynika to w prostej linii z konstrukcji gitary – poprzez przyciskanie strun na gryfie zmienia się ich naprężenie, co pozwala wydobyć odmienne od dostrojonych dźwięki. Inną kwestią są schematy bić czy gry palcami, które opanowuje się z czasem, zaczynając od najprostszych z nich. Warto wiedzieć, że gitary wybiera się spośród kilku odmian. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • akustyczne,
  • elektryczne,
  • basowe.

Dobrą opcją dla posiadaczy ograniczonej przestrzeni lub lubiących grę w plenerze są ukulele, czyli instrumenty muzyczne popularne na Hawajach. Schemat nauki przypomina ten z większych instrumentów, aczkolwiek ograniczona liczba strun i uproszczone chwyty ułatwiają samodzielne kształcenie.

Pianina klasyczne i elektryczne – sprawdzą się wszędzie

„Klawisze” sprawdzają się zarówno w muzyce klasycznej, jak i w nowoczesnych gatunkach pokroju popu lub hip-hopu. Z pewnością te instrumenty muzyczne należą do najbardziej uniwersalnych oraz użytecznych. Podstawową różnicą pozwalającą odróżnić pianino od fortepianu jest ułożenie strun. W tym pierwszym instrumencie są one w pozycji pionowej, a w drugim – w poziomej. Ze względu na kompaktowe rozmiary oraz niższe koszty eksploatacji (brak potrzeby przeprowadzania strojenia i konserwacji) lepiej wybrać na początek cyfrowy odpowiednik. Opiera się on na mikrokomputerach, które odtwarzają wybrany na klawiaturze dźwięk, imitując wrażenie grania.

Przez lata trudno było się samodzielnie uczyć gry na instrumencie muzycznym, jednak w ostatnim czasie powstały aplikacje mobilne, które to ułatwiają. Dzięki temu mogą one trafić pod strzechy i nie pozostaną niepotrzebnymi gadżetami, które odłożone w kąt zakurzą się po kilku latach ich nieużywania. Warto inwestować w siebie z głową i pomysłem, czemu miało pomóc to krótkie zestawienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here