Odpis z elektronicznych ksiąg wieczystych

Elektroniczny odpis z księgi wieczystej możesz uzyskać bez konieczności wizyty w sądzie. Wystarczy, że złożysz wniosek online i dokonasz szybkiej płatności. To wygodny sposób na skompletowanie potrzebnej dokumentacji oraz sprawdzenie stanu hipotecznego nieruchomości.

Odpis z księgi wieczystej to dokument, który jest niezbędny podczas transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości oraz innych formalnościach związanych z kredytem lub  wydaniem pozwolenia na budowę domu. Dzięki cyfryzacji ksiąg wieczystych możesz łatwo uzyskać dokument w wersji elektronicznej, bez konieczności wizyty w sądzie. Jak to zrobić?

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online są dostępne na stronie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW) prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ministerialna strona linkuje do sekcji, które umożliwiają przeglądanie księgi wieczystej online oraz złożenie wniosku o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Pobrane ze strony wydruki mają status dokumentów urzędowych.

Ponadto za pośrednictwem strony możesz zweryfikować autentyczność wydruku otrzymanego od sprzedawcy nieruchomości, a także śledzić powiadomienia o wypisie i stanie sprawy o wpis w księdze wieczystej. Cyfryzacja ksiąg i możliwość pobrania dokumentów ze strony pozwala zaoszczędzić czas konieczny na wizyty w sądzie lub próby dodzwonienia się do urzędu.

Jak uzyskać odpis elektroniczny z księgi wieczystej online?

Aby uzyskać odpis elektroniczny odpis z księgi wieczystej, musisz znać jej pełny numer oraz posiadać konto mailowe. Na pełny numer księgi wieczystej składa się czterocyfrowy kod wydziału ksiąg wieczystych, właściwy numer księgi oraz cyfra kontrolna. Po wejściu na ministerialną stronę wybierz sekcję:

  • Składanie wniosków o wydanie dokumentów z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych

Następnym krokiem jest podanie numeru księgi wieczystej oraz wybranie dokumentu, który chcesz wydrukować z systemu. Wśród dokumentów dostępnych do pobrania online znajdują się: odpis zwykły, odpis zupełny oraz wyciąg z księgi wieczystej. Dokumenty możesz wydrukować ze strony lub poprosić o ich przesłanie na wskazany adres za pomocą tradycyjnej poczty lub maila.

W każdym przypadku, aby uzyskać dostęp do dokumentów, musisz dokonać opłaty sądowej za pomocą karty płatniczej lub strony Twojego banku. Po dokonaniu opłaty na wskazany przez Ciebie adres mailowy otrzymasz linka, pod którym system udostępni Ci dostęp do zamówionych i opłaconych dokumentów w formacie PDF. Odpisy są dostępne 14 dni po opłaceniu, a potwierdzenie złożenia wniosku 24 miesiące.

Do czego przyda się odpis z elektronicznych ksiąg wieczystych?

Odpis z księgi wieczystej to dokument potrzebny podczas transakcji kupna mieszkania oraz przeniesienia praw własności na nabywcę. Jest to także dokument potrzebny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Elektroniczna wersja online i brak konieczności wizyt w urzędach to oszczędność czasu. Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy w Żyrardowie, którzy udzielają swoim klientom wsparcia w skompletowaniu potrzebnych do zakupu dokumentów online.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here