Niepozorne zioło o właściwościach leczniczych

Zielarze szczególnie upodobali sobie babkę lancetowatą, a to przede wszystkim ze względu na jej liczne dobroczynne właściwości. Warto je poznać i rozpocząć przygodę z ich stosowaniem.

Babka lancetowata i jego liście

Podłużne liście babki lancetowatej mogą dorastać nawet do 30 cm długości. Mogą one zawierać nawet do 10% substancji śluzowatych. Zawierają również garbniki, awonoidy i kwasy organiczne, a także witaminy (np. C i K) oraz minerały (sól sodową, potas, magnez i cynk). Warto wiedzieć, że wodne wyciągi z liści babki lancetowatej mają właściwości przeciwnowotworowe. Stymulują produkcję interferonu i przeciwciał odpornych na antygeny wirusowe.

Zastosowanie i działanie babki lancetowatej

„Pamiętaj, aby pić sok z babki lancetowatej na ukąszenia węży i skorpionów”, „Złamania pójdą, gdy łykniesz soku z babki lancetowatej”, „Tylko babka lancetowata poradzi sobie z miłosnymi zaklęciami”. Tak mówiono przed wiekami o babce lancetowatej. Dziś wiemy więcej o jego zastosowaniu.

Warto zaznaczyć, że babka lancetowata znajduje się również w wielu kosmetykach. Chodzi tu o preparaty, które oczyszczają, łagodzą podrażnienia skóry, przyspieszają regenerację naskórka. Może być wykorzystywany do różnych celów i ma wiele zastosowań.

Babka lancetowata – uprawa

Wiele osób jest ciekawych właściwości babki lancetowatej i chce wiedzieć, gdzie i jak go uprawiać. Babka lancetowata jest prostym w uprawie ziołem. Można go spotkać na suchych łąkach, pastwiskach i wzdłuż poboczy dróg. Nie warto jednak zbierać tego, ponieważ została zanieczyszczona podczas transportu. Jest odporny na wszystkie warunki pogodowe. Jest również tolerancyjny wobec wielu podłoży. Najlepszym dowodem jest fakt, że roślinę lancetowatą można spotkać również w Tatrach na wysokości do 1350m n.p.m.

Można je zbierać w okresie od maja do września, kiedy kwitną. Nie jest to dobry pomysł, jeśli mieszkasz w pobliżu wybrzeża lub w górach, ponieważ rosną tam dwa inne, mniej wartościowe gatunki: babka nadmorska (babka nadmorska) i babka górska (babka górska).

Lecznicza moc liści jest, jak już powiedzieliśmy, najważniejsza. Najlepsze są najbardziej rozwinięte liście. Należy pamiętać, aby zaraz po zbiorze wysuszyć liście w temperaturze 40 stopni Celsjusza i na otwartej przestrzeni. Szybko żółkną i tracą wiele swoich cennych właściwości. Dla uzyskania najlepszych efektów susz je na strychu lub w piekarniku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here