Magnolie należą do grupy najstarszych roślin kwiatowych na Ziemi. Magnolie pojawiły się na świecie już w okresie kredy, a w momencie, kiedy rozpoczął się trzeciorzęd, były już szeroko rozprzestrzenione na obszarze niemal całej Ziemi. Najstarsze znalezione szczątki roślin należących do rodziny magnoliowatych, mają aż 95 milionów lat. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem sadzenia magnolii w ogrodzie?

Magnolia – charakterystyka i odmiany

Naturalnym obszarem występowania magnolii jest Ameryka Północna, Karaiby, Ameryka Środkowa oraz północna część Ameryki Południowej i Azja. W historii można jednak wyróżnić okres, kiedy magnolie rosły na niemal cały globie. Pierwsze magnolie pojawiły się jeszcze przed powstaniem pszczół, dlatego ich kwiaty mogą być zapylane przez chrząszcze. Sama nazwa rośliny ma bardzo oryginalną historię, ponieważ pochodzi od nazwiska słynnego botanika Pierre’a Magnola. Spośród ponad 240 znanych gatunków magnolii, około stu z nich może rosnąć w klimatycznych warunkach Europy Środkowej. Ich paleta rozciąga się od roślin zimozielonych, czyli wiecznie zielonych, do zrzucających liście krzewów i drzew. Wraz ze zmianą gatunku zmieniają się również wymagania glebowe poszczególnych roślin, z których niektóre mogą być uprawiane w doniczkach.

Jak wygląda magnolia?

magnolia

Magnolia jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin, które mogą ozdabiać nasze ogrody lub parki miejskie. Jest to w pełni uzasadnione nazwanie, ponieważ magnolia już kilka wieków temu była bardzo ceniona w wyższych sferach społeczeństwa. Liście magnolii mogą być duże, eliptyczne albo jajowate. Kwiaty są natomiast obupłciowe i charakteryzują się specyficznym zapachem. Kolor kwiatów zależy od gatunku i może być bardzo różny – od białego przez kremowy do czerwonego lub nawet żółtego. Sekret piękna może się ryć w budowie magnolii – duże owoce otoczone mieszkami w pewien sposób przypominają szyszki. Krzewy i drzewa liściaste mogą być dekoracją ogrodu, która rośnie pojedynczo lub w grupie (np. w postaci alei). Dla wielu ogrodników bardzo istotne jest równie to, że ich uprawa jest stosunkowo prosta. Kwiaty najczęściej pojawiają się w kwietniu i zmieniają swój kolor w następnych miesiącach aż do późnej jesieni.

Gdzie i jak sadzić magnolię?

Przy wyborze odmiany magnolii powinniśmy zwrócić uwagę na położenie w ogrodzie. Młoda roślina potrzebuje do rozwoju odpowiedniej przestrzeni i dostępu do światła. Jeżeli będzie znajdować się w zbyt zacienionym miejscu, przeszkodzi jej to w wytworzeniu kwiatów, które są jej najładniejszą częścią. Magnolia znajdzie odpowiednie dla siebie warunki pod względem zarówno nasłonecznienia, jak i gleby, rośnie zdobiąc ogród obfitym i regularnym kwitnięciem. Aby stworzyć jeszcze bardziej zachwycającą kompozycję, do magnolii możemy dodać krokusy, narcyzy, fiołek wonny, miodunka lub inne kwiaty cebulowe. W pobliżu magnolii powinniśmy jednak unikać sadzenia innych bylin, które mogą przeszkadzać korzeniom magnolii w rozwoju. Jeżeli będziemy pamiętać o kilku najważniejszych wskazówkach, nasza magnolia będzie jedną z najlepszych dekoracji ogrodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here