Obuwie ochronne

Rynek produktów BHP pełen jest butów różnych typów i klas, dedykowanych wielu zastosowaniom. Najpopularniejsze klasyfikacje tego typu produktów obejmują takie kryteria jak rodzaj konstrukcji cholewy, przeznaczenie i poziom bezpieczeństwa, jakie powinno gwarantować obuwie ochronne danej klasy. Na postawie wymienionych kryteriów można wskazać na różne rodzaje butów roboczych dostępnych w sprzedaży. Jakie są najczęściej spotykane ich rodzaje?

Rodzaj zastosowanej cholewy

Uwzględniając tego typu kryterium, możemy mówić o obuwiu ochronnym z niską i wysoką cholewą. W tej pierwszej grupie znajdą się zarówno półbuty, jak i trzewiki. Półbuty najczęściej dedykowane są pracom realizowanym w cieplejszych miesiącach roku, a ocieplane trzewiki pracom wykonywanym w okresach przejściowych i zimą. W drugiej grupie znajdziemy buty robocze z cholewą sięgającą ponad kostkę. Są to przede wszystkim buty do kolan oraz specjalistyczne modele z dodatkowo przedłużoną cholewą, dedykowane realizacji prac na podmokłych terenach czy w wodzie. Obuwie ochronne z wysokimi cholewami to w zdecydowanej większości przypadków buty nieprzemakalne, wykonane z materiałów nienasiąkliwych, takich jak guma czy tworzywa sztuczne typu PVC.

Przeznaczenie butów roboczych

Biorąc pod uwagę przeznaczenie obuwia ochronnego, możemy wyróżnić co najmniej osiem jego rodzajów. Najpopularniejsze są oczywiście buty chroniące przed urazami mechanicznymi, czynnikami termicznymi i atmosferycznymi. W sprzedaży znajdziemy również specjalistyczne obuwie ochronne, które zabezpiecza przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi – takie buty wykonane są z materiałów odpornych na działanie substancji żrących i potencjalnie niebezpiecznych. Osobnym rodzajem butów roboczych są modele dedykowane pracom w środowisku zagrożonym wybuchem, czyli buty antyelektrostatyczne i antystatyczne oraz specjalne buty chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym.

Trzy klasy obuwia roboczego

Poza kryterium konstrukcji i przeznaczenia obuwie ochronne możemy klasyfikować również na podstawie przyznanych mu certyfikatów. Na tej podstawie wyróżniamy trzy klasy butów roboczych wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, które zwiększają poziom ochrony stóp i placów. Są to buty bezpieczne S, ochronne P i zawodowe O. Najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy oferują buty klasy S. Do zastosowań w mniej niebezpiecznym środowisku dedykowane są buty ochronne klasy P, a w zastosowaniach codziennych, przy realizacji prac, które nie wiążą się z poważnym ryzykiem urazu palców stóp, polecanym wyborem są buty klasy O.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here