Telefony komórkowe na Androidzie posiadają ogromne możliwości edytowania ustawień. Istnieje możliwość kreowania własnego wyglądu systemu, ikon aplikacji czy motywów telefonu. Oprócz tych podstawowych funkcji nie ma jednak oficjalnie możliwości zmiany funkcji systemu, gdyż są one zablokowane fabrycznie przez producenta. Ma to na celu uniknięcie jakichkolwiek uszkodzeń telefonu czy systemu w razie nieprawidłowego korzystania z telefonu komórkowego. Te ochrony można jednak pewien sposób ominąć dzięki zrootowaniu. Jak zrootować telefon?

Jak zrootować telefon?

Jak zrootować telefonNa początku warto dowiedzieć się czym jest rootowanie. Root pochodzi od nazwy administratora w systemie Linux. Administrator posiada dostęp do wszystkich funkcji danego systemu. Sposób ten zabezpiecza działanie komputera przed oddziaływaniem programu nie uprawnionych do tego lub innych nieznanych osób. Jeśli nadejdzie potrzeba zmiany w systemie osoba korzystająca z komputera musi podać specjalne hasło do swojego roota przez co otrzymuje pełne prawa umożliwiające mu modyfikacje danych i innych ustawień.

Jeśli chodzi o telefony komórkowe sytuacja jest inna, gdyż osoba, która z niego korzysta nie dostaje prawa do korzystania z takiego roota, ponieważ nie jest to wymagane. Jednakże posiadanie takiego konta umożliwia użytkownikowi zmianę systemu, przez co może on na przykład zmienić liczbę aplikacji pokazywanych na ekranie smartfona czy jeszcze innych opcji. Niesie to za sobą jednak pewne ryzyko, gdyż takie działania powodują, że telefon traci gwarancję i w razie problemów czy uszkodzenia nie podlega wymianie czy naprawie. Dlatego takie działania muszą być przemyślane.

Plusy i minusy

Trzeba zastanowić się nad plusami i minusami takiego rozwiązania. Minusem zdecydowanie jest wcześniej wspomniana utrata gwarancji, plusem jednak jest poszerzenie funkcji telefonu i możliwość zdobycia nowych, korzystnych dla użytkownika ustawień. Użytkownik, który posiada smartfona nie może zmienić funkcji swojego systemu, jest to możliwe dopiero po uzyskaniu dostępu do konta. W tym celu musi dokonać zrootowania telefonu. Zaletą tego rozwiązania jest zdecydowanie większa wygoda korzystania z urządzenia, ścisła kontrola nad telefonem, wgrywanie różnych plików, poszerzenie działania aplikacji, bezprzewodowe połączenie komputera z telefonem, zwiększenie wydajności telefonu, wykonywanie kopii zapasowej. Dlatego podejmując się tego działania trzeba wiedzieć jakie niesie ryzyko i czy naprawdę się opłaca to ryzyko podejmować, ponieważ jest to w większości przypadków nieodwracalne.

Rootowanie telefonu – instrukcja

W internecie znaleźć możemy poradniki krok po kroku jak to zrobić, dlatego jeśli już zdecydujemy się na ten krok trzeba będzie dokładnie przeczytać instrukcję, by nie zaszkodzić swojemu telefonowi i nie zepsuć go. Oprócz tego w internecie znaleźć możemy też specjalne narzędzia przeznaczone do rootowania telefonów z Androidem, które znacznie ułatwiają pracę. Warto wcześniej upewnić się, że dane narzędzie będzie działać na naszym urządzeniu i będzie kompatybilne. Wszystko to jest istotne, jeśli chcemy, by nasz telefon działał jeszcze sprawniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here