Jak zaktualizować BIOS?

Aktualizacja BIOSu w niektórych przypadkach okazuję się być konieczna. Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy nową kartę graficzną, szczęśliwi udajemy się do domu by ją przetestować, lecz nagle okazuję się, że przez przestarzały sterownik BIOSu, który jeszcze jej nie obsługuje i w takiej sytuacji rodzi się w naszej głowie pytanie „jak zaktualizować BIOS?”

Jak zaktualizować BIOS?

Aby wykonać aktualizację BIOSu pobieramy ze strony producenta odpowiednie archiwum zgodne z naszą płytą główną. Poszukaj w wypakowanych plikach zbiór o nazwie „Autoexec.BAT” lub „Update.BAT”, jeżeli któryś z nich się tam znajduje, aktualizacja będzie bardzo prosta. Skopiuj go na nośnik, z którego uruchamiasz system, a on sam uruchomi aktualizację jak i wybierze sobie właściwe parametry.

Jak zaktualizować BIOS?Zanim podejmiesz się aktualizacji przelicz możliwości na zamiary i zastanów się czy warto ryzykować. Nawet jeśli przez wszystkie etapy aktualizacji przejdziesz pomyślnie, komputer może ulec uszkodzeniu. Aktualizuj BIOS tylko z przymusu, jak już wcześniej wspomnieliśmy, na przykład w momentach, w których twój nowo zakupiony sprzęt nie będzie kompatybilny ze starszą wersją BIOSu. Jeśli decydujesz się na aktualizację BIOSu musisz być przygotowany na najgorsze, więc skopiuj swoje najważniejsze pliki na nośnik, który nie będzie brał udziału w aktualizacji. Pamiętaj aby przed aktualizacją wykonać kopię zapasową BIOSu oraz zawartości układu CMOS.

Aktualizacja z poziomu Windowsa:

Aby zaktualizować BIOS z poziomu Windowsa musisz również pobrać program aktualizujący jak na przykład LiveUpdate. Zapisz na dysku plik BIN. Uruchom aktualizację. Zachowaj aktualną wersję BIOSu. Program wtedy utworzy kopię zapasową. Później zleć aktualizacji pobranie nowszej wersji BIOSu z internetu. Jeśli program nie będzie w stanie nawiązać połączenia, kliknij przycisk „Auto Select”. Jeśli zostanie znaleziony nowszy program aktualizacyjny od tego, który jest obecnie zainstalowany, pobierz go i zainstaluj,jednakże usuń wcześniej poprzednią wersję. Pobierz żądaną wersję.

Aktualizacja z poziomu BIOSu:

Obecnie większość BIOSów posiada program aktualizujący, w takim przypadku wystarczy nam plik aktualizacji ze strony producenta naszej płyty głównej. Następnie potrzebujesz najlepiej bootowalnego pendrive, sformatuj go w FAT16 i wgraj na niego pliki aktualizacyjne. Wejdź do BIOSu i usuń zabezpieczenie przed zapisem, Przed aktualizacją włącz ustawienia fabryczne. Ustaw wcześniej przygotowany bootowalny pendrive jako główny nośnik startowy, zachowaj ustawienia i zrestartuj system. Aktualizacja powinna trwać około minuty, gdy się zakończy wyjmij pendrive i zrestartuj system.

Aktualizacja z poziomu BIOSu:Jeżeli aktualizacja zakończyła się powodzeniem, zanim zaczniesz pracować na swoim komputerze zrób porządki w BIOSie. Usuń pamięć CMOS. Przywróć swoje własne ustawienia w BIOSie, po aktualizacji lub zresetowaniu ustawień trzeba powrócić do własnej konfiguracji. Uruchom Menadżera urządzeń, sprawdź czy wszystkie sterowniki działają poprawnie. W przypadku niepowodzenia aktualizacji nie wyłączaj komputera, zamknij program aktualizujący. Ponów aktualizację, dopiero później restartuj system, jeśli nie uda się uruchomić komputera, spróbuj opróżnić układ CMOS i wyjąć baterię BIOSu na płycie głównej. Jeśli to również nie zadziała ostatnim ratunkiem jest serwis komputerowy.

Najlepsza płyta główna

Jeśli już jesteśmy przy temacie BIOSu to możemy również zająć się tematem mocno z nim powiązanym. Mianowicie wyborem najlepszej płyty głównej do naszego komputera. Płyta główna jest niezbędnym elementem każdego komputera. Aby poprawnie działała musi być niestety kompatybilna z wszystkimi innymi elementami komputera. Musi również być wyposażona w niezbędne gniazda i złącza. Aby wybrać odpowiednią dla siebie płytę główną, która będzie kompatybilna z naszym sprzętem i będzie działała bez zastrzeżeń musimy przede wszystkim sprawdzić standard płyty. Najpopularniejszy standard używany w komputerach domowych to standard ATX. Niektórzy preferują także inne standardy takie jak Micro-ATX, Mini-ITX i inne, jednak nie są one dość powszechnie stosowane. Drugą istotną sprawą jest gniazdo procesora jakie zostało zamontowane na płycie. Bezpośrednio determinuje to wybór procesora w naszym komputerze. Procesor Intela nie będzie działał na gnieździe AMD i odwrotnie. Oprócz tego sprawdźmy jaki chipset zamontowany jest na płycie. Są one różne, w zależności od przeznaczenia zestawu komputerowego. Inne przeznaczone są do biura a inne do gier. Równie ważne jak gniazdo procesora jest gniazdo pamięci RAM. Musimy kupić płytę z gniazdem odpowiednim do posiadanej kości pamięci. Oprócz tego sprawdźmy wszystkie dodatkowe złącza na płycie głównej pod kątem tego czy spełniają nasze wymagania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here