odzież do biegania

Dobór odpowiedniej odzieży do biegania ma niezwykle istotny wpływ na komfort wykonywania tej aktywności. Powinna zapewniać swobodę ruchów i zapobiegać przepoceniu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią odzież do biegania.

Strój do biegania a pora roku

Warunki atmosferyczne odgrywają kluczową role przy wyborze stroju do biegania. Latem jego elementy powinny być zdecydowanie lżejsze, a zimą będzie trzeba postawić na cieplejsze ubrania. Ciepłe miesiące wymagają wyboru ubrań skutecznie zapobiegających przepoceniu ciała, które może mieć negatywny wpływ na efekty wykonywanego treningu. Odzież do biegania na jesień i zimę nie może krępować ruchów, a jednocześnie ma zapewniać wystarczająco ciepła by uniknąć pojawienia się dokuczliwych dolegliwości. Ponadto są to pory roku, w czasie których warto postawić na długie legginsy biegowe wykazujące odpowiednią termoaktywność.

Odzież do biegania – czym się kierować przy jej wyborze?

Wybierając odzież do biegania należy wziąć pod uwagę kilka elementarnych aspektów. Pierwszym z nich jest materiał, w tym przypadku nie sprawdzą materiały naturalne takie jak bawełna. W czasie biegów warto postawić na dzianiny techniczne takie jak poliamid. Jest to materiał wykazujący bardzo dobrą oddychalność i odpowiednią absorpcję potu z powierzchni naskórka. Kolejny istotny aspekt to wygoda noszonej odzieży, przykładowo spodenki nie powinny być sztywne w kroku ponieważ takie rozwiązanie nie pozwala na swobodę biegu. Warto stawiać na ubrania zawierające domieszki elastycznych włókien, które dostosują się do figury ich użytkownika. Kupując odzież biegową należy zwracać uwagę na jej rozmiar. Z oczywistych względów zbyt małe rozmiary będą powodować uczucie dyskomfortu. Za duża odzież gwarantuje będzie wymagała ciągłego poprawiania lub podciągania do góry. Estetyka ubioru jest kwestią indywidualną każdego biegacza. Oczywiście musi być dopasowana do jego potrzeb w przeciwnym wypadku będzie pogarszać jego samopoczucie.

Podstawowe elementy odzieży do biegania

Podstawowa odzież do biegania składa się ze spodenek lub legginsów oraz wygodnej koszulki. Długość tych pierwszych zależy od panujących warunków pogodowych. Koszulka sprawdzi się latem, a jej alternatywą na nieco chłodniejsze dni są zapinane kamizelki z krótki rękawem wykazujące wytrzymałość na wiatr i i wodoodporność. Poza tym nie wolno zapominać o dobrze odpowiedniej bielizny. Ta cześć ubioru powinna być wykonana z elastycznego materiału o wysokiej oddychalności, która zapewni dobrą wentylacje w newralgicznych miejscach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here