Jak sformatować dysk?

Jak sformatować dysk – rzecz ta nie należy ani do łatwych ani do trudnych zadań. To zadanie po prostu wymaga cierpliwości i odpowiedniego skupienia, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Dysk formatujemy po to, żeby użytkownik odczuł komfort w korzystaniu z urządzenia. Wiadomo, każdy by chciał aby sprzęt, na który wydał pieniądze działał sprawnie tak jak należy. Niestety po dłuższym użytkowaniu dysk zawarty w komputerze się potocznie mówiąc muli i zwalnia swoje obroty, co nas nie satysfakcjonuje i czujemy się w jakimś stopniu zirytowani. Zatem jak zacząć formatowanie dysku?

Jak sformatować dysk?

Jak sformatować dysk?Formatowanie dysku zaczynamy od niczego innego, jak od tego, aby zapisać nasze najważniejsze dane, pliki czy foldery a nawet programy, których oczywiście nie chcemy utracić w trakcie wykonywania formatowania. Wszystko, co chcemy zachować powinno się przenieść na osobny dysk czyli np. pendrive, dysk zewnętrzny lub na inny komputer. Dane po przeniesieniu można w późniejszym czasie skopiować z powrotem na komputer po zakończeniu formatowania. Należy pamiętać, że po całkowitym sformatowaniu dysku będzie trzeba zainstalować nowy system i wszystkie sterowniki potrzeba do poprawnego funkcjonowania urządzenia. Wszystko zależy od tego jaki typ formatowania zastosujemy. Można oczywiście sformatować dysk bez utraty systemu operacyjnego, typ formatowania dobieramy do własnych potrzeb.

Istnieje jeszcze jeden sposób formatowania, a mianowicie przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych nie tracąc przy tym systemu operacyjnego ani żadnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sterowników

Drugim krokiem jakiego się podejmiemy będzie to upewnienie się, czy wszystkie chciane i potrzebne nam pliki zostały przeniesione i zabezpieczone. Trzecim krokiem jakiego się podejmiemy będzie już samo formatowanie dysku. Tutaj trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zależnie od komputera może to trochę potrwać.

Proces formatowania zaczynamy od wejścia w menu start znajdującego się w lewym dolnym rogu monitora stamtąd wybieramy zakładkę „Ten komputer” dawniej „Mój komputer”, wybieramy dysk, który chcemy sformatować najeżdżamy na niego kursorem i klikamy prawym przyciskiem myszy. Wyszukujemy polecenie „Formatuj…” klikamy na niego lewym przyciskiem myszy i cała filozofia formatowania na tym się kończy. Komputer wyłączy się i po chwili uruchomi się ponownie już sformatowany bez żadnych danych. Może to chwile potrwać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here