Jak nauczyć dziecko czytać

Uczenie dzieci czytania otwiera dla nich zupełnie nowy świat. Tutaj znajdziesz wspaniałe wskazówki, jak zmotywować i pomóc dziecku odkryć świat książek.Ze wszystkich umiejętności, których musimy nauczyć nasze dzieci, to właśnie czytanie jest najtrudniejsze i wymaga od rodziców cierpliwości. Wiemy, że opanowanie czytania jest fundamentalne dla nauki w późniejszym życiu. W jaki sposób nauczyć dzieci czytać w efektowny i ciekawy sposób?

Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytaćNauka czytania jest bardzo wymagającym procesem. My, dorośli, nie możemy zapomnieć, jak trudne to jest. Formuła do czytania jest kombinacją dekodowania dźwięku w literach i przechwytywania treści tekstu. To niezwykle wymagające dla mózgu, a dziecko potrzebuje przede wszystkim wsparcia i motywacji w procesie. Wiemy, że czytanie na głos dzieciom już od czasu, gdy są jeszcze malutkie z tych, może być najważniejszą inwestycją, jaką możesz zrobić, aby dziecko nauczyło się czytać. Kiedy czytasz dziecku na głos, uczysz je słuchania i wzmacniania koncentracji. Ponadto rozwija to jego słownictwo znacznie szybciej niż dzieci, którym się nie czyta. Zapewnia im to lepsze warunki do nauki we wszystkich przedmiotach szkolnych, w tym w matematyce i przedmiotach ścisłych.

Dyskusja o przeczytanym tekście

W przeciwieństwie do tradycyjnego czytania na głos, w którym dziecko tylko biernie nasłuchuje, czytanie dialogu polega na zaangażowaniu dziecka w książkę i tekst. Zadawaj pytania dziecku po drodze. Być może dziecko potrafi wykryć „swoją” literę w tekście? Czy są jakieś rzeczy w tekście, które dziecko zna? Spójrzcie na obrazki, porozmawiajcie po drodze, ale trzymajcie się tekstu w książce. Oprócz czytania dla dziecka ważne jest, aby być dobrym wzorem do naśladowania: dużo czytasz sam. To, że dziecko widzi cię czytającego książki lub artykuły, będzie inspirujące i pokaż im, że czytanie jest ważne i naturalne.

Nauka pisania

Nauka pisania liter jest bardziej ekscytująca i zabawna. Dzieci zauważają wcześnie, że pisanie może być używane do komunikowania się i jest dla nich ekscytujące. Chcieliby napisać swoje imię lub kartkę z ciepłym powitaniem. Pisanie może być dobrym sposobem na poznanie fonetycznego brzmienia liter. Pozwól dziecku narysować coś, co uwielbia, jak na przykład danie lub grę. Następnie może spróbować napisać słowo obok rysunku.
To mogą być na początku bazgroły, ale to nie ma znaczenia. Napisz słowo poprawnie pod tym, co dziecko napisało, bez wskazywania błędów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here