Hemoroidy nie są wcale rzadkim schorzeniem. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dopiero wtedy, gdy puchną i dają objawy, zdajesz sobie sprawę, że tam są. Około połowa osób cierpi na krwawienie, cierpi z powodu bólu lub innych innych objawów, zanim nie przekroczy 50 roku życia. Schorzenie to często dotyka także kobiet w ciąży. Jak leczyć hemoroidy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym są hemoroidy?

jak leczyć hemoroidyKępki żył w odbycie i wokół odbytnicy, które mogą rozciągać się pod naciskiem, kiedy pęcznieją lub wybrzuszają się, nazywane są hemoroidami. Zazwyczaj nie są poważne, ale mogą dawać nieprzyjemne objawy. Nie jest znana dokładna przyczyna ich występowania. Możesz być bardziej skłonny do ich występowania, szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu w toalecie, być może z powodu biegunki lub masz trudności z wyjściem z niej z powodu zaparć. Wpływ na ich powstanie może mieć także podnoszenie ciężkich przedmiotów. Są bardziej powszechne, gdy starzejesz się i kiedy masz nadwagę lub jesteś w ciąży. Jeśli twoi rodzice cierpieli na to schorzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że także na nie zachorujesz.

Jednym z najczęstszych objawów jest bezbolesne krwawienie, po wypróżnieniu się. Możesz zauważyć trochę krwi na papierze toaletowym. Twój odbyt może ciebie swędzić, piec lub mieć małe wybrzuszenia wokół. Hemoroidy nie są jednak jedynym powodem tych objawów, dlatego niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza, aby wykluczyć inne problemy. Lekarz zapyta o twoje symptomy i zbada twój odbyt. Najczęściej badanie jest manualne i ogranicza się do badania per rectum (palcem przez odbyt). Lekarz może również zaproponować bardziej inwazyjne badania, zwane sigmoidoskopią lub kolonoskopią, aby zobaczyć wnętrze okrężnicy i odbytu. Bez wątpienia nie są to badania przyjemne. Ale w tym wypadku na szali leży nasze zdrowie, wiec nie ma tutaj miejsca na rozpatrywanie naszego dyskomfortu.

Czy można uniknąć hemoroidów?

Aby uniknąć hemoroidów jedz więcej warzyw liściastych, świeżych owoców, fasoli oraz pełnoziarnistego pieczywa i płatków śniadaniowych. (twój lekarz może również zasugerować uzupełnienie błonnika.) Dodaj błonnik do swojej diety powoli, ponieważ zbyt duża jego ilość i zbyt szybko wprowadzona, może prowadzić do gazów i wzdęć. Pij dużo wody, aby uniknąć zaparć. Oczywiście bardzo ważny jest również tryb życia. Jeśli całe dnie spędzasz w pozycji siedzącej a sportu unikasz jak ognia, to musisz wiedzieć, że jesteś w grupie dużego ryzyka zachorowanie na tego rodzaju schorzenie.

Jak leczyć hemoroidy?

Zastanawiając się jak leczyć hemoroidy, zacznij od domowych sposobów. Wypróbuj maści i czopki bez recepty – lub nawet małe opakowania lodu – aby złagodzić ból i obrzęk.Możesz także moczyć odbyt w wannie wypełnionej niewielką ilością ciepłej wody, 2-3 razy dziennie. Kiedy leki stosowane w domu nie działają, lekarz może założyć specjalne gumowe opaski lub pierścienie wokół hemoroidów wewnętrznych, aby odciąć dopływ krwi, aż się skurczą. Ten proces nazywa się podwiązaniem. Aby pozbyć się hemoroidów wewnętrznych, można je „wypalić”, zabieg ten zwany jest koagulacją. Twój lekarz może również wstrzyknąć substancję chemiczną do spuchniętej tkanki, aby ją zniwelować. Nazywa się to skleroterapią. W przypadku bardzo dużych hemoroidów lub tych, które po prostu nie chcą zniknąć, chirurg może po prostu wyciąć spuchnięte tkanki. Operacja ta, nazywana hemoroidektomią, zwykle działa, ale rekonwalescencja po niej trwa niekiedy bardzo długo i jest bolesna.

Rehabilitacja po zabiegu

Usuwanie hemoroidów, czy to poprzez wycięcie, czy też wypalanie jest zabiegiem dość bolesnym. Dlatego stosuje się miejscowe znieczulenie. Jednak ból z pewności pojawi się w okresie pooperacyjnym, kiedy już znieczulenie przestanie działać. Okres rehabilitacji jest niestety dość bolesny. Miejsce, które było operowane jest dość newralgiczne. Dlatego jeszcze przez okres nawet dwóch tygodni musimy liczyć się z licznymi niedogodnościami. Jednak stosowanie tabletek przeciwbólowych i odpowiednich maści może przynieść nam nieco ukojenia.

Hemoroidów nie wolno lekceważyć?

jak leczyć hemoroidyChoć hemoroidy są dość powszechną dolegliwością, to jednak często bywają lekceważone. Dopiero bardzo poważny objaw jakim jest krew pojawiająca się podczas wypróżniania, budzi niepokój. Wówczas dopiero udajemy się do lekarza po pomoc. Niestety prawdopodobnie wówczas mamy już do czynienia z zaawansowanym stadium choroby i leczenie farmakologiczne nie wystarczy. Konieczna jest wówczas operacja. Należy jednak pamiętać, że zaniedbanie hemoroidów może skutkować także rozwojem nowotworu. Dlatego wbrew pozorom, jest to bardzo poważne schorzenie, które może mieć dramatyczne konsekwencje. Już po pierwszych niepokojących objawach powinniśmy udać się z wizytą do lekarza.

Polecamy także ciekawy artykuł o tym jak walczyć z żylakami na portalu radioklinika.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here