6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zrostach

Zrosty to nieprawidłowe połączenia pojawiające się między tkankami, a narządami. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są zrosty?

Zrosty nabyte najczęściej pojawiają się po różnych zabiegach i operacjach, zwłaszcza tych przeprowadzanych w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Często powstają też w wyniku endometriozy. Zrosty wewnątrzmaciczne pojawiają się z powodu zniszczenia właściwej struktury endometrium. Jest to związane przeważnie z kontrolą jamy macicy, wykonywaną po porodzie lub po poronieniu. Zrosty w jamie macicy mogą przybierać bardzo niebezpieczną postać. Problem ten dotyka wielu kobiet. Na szczęście powstaje coraz więcej środków, którymi możemy się wspomagać, na przykład hyalobarrier gel-endo w aptece online.

Dlaczego zrosty są niebezpieczne?

Zrosty są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Ponadto powodują wiele dolegliwości, które będą nam utrudniać życie. Mogą to być na przykład tępe bóle pojawiające się w podbrzuszu albo śródbrzuszu. Do tego odczuwać możemy bolesne wzdęcia i bardzo nieprzyjemne uczucie rozpierania. Zdarza się, że początkowo nie jesteśmy świadomi, że w naszym ciele pojawiły się zrosty. Brak objawów klinicznych może nas łatwo zmylić i uśpić naszą czujność.

Powikłania wynikające z choroby zrostowej

Efekty zaniedbania zrostów mogą być różne. Najczęściej pojawiać się będzie niedrożność jelit (szczególnie jelita cienkiego). Niektóre przypadki będą wymagały wykonania ponownej operacji, celem uwolnienia powstałych zrostów. Taka operacja jest niebezpieczna dla życia, ponieważ jest obarczona ryzykiem zgonu lub zwężeniem jelita.

Konsekwencje zdrowotne powstania zrostów

Zrosty nawet pomyślnie wyleczone mogą mieć poważny wpływ na stan naszego zdrowia w przyszłości. Przede wszystkim mogą mieć wpływ na naszą płodność. Najczęściej będzie to spowodowane zrostami powstałymi między jajowodami, a jajnikami. Dzieje się tak, ponieważ zrosty w pewnym stopniu zmieniają układ anatomiczny. Może to zaburzać przebieg naszej owulacji.

Kiedy pojawiają się objawy zrostów?

Pierwsze objawy związane z powstaniem zrostów pooperacyjnych, które zaalarmują nas o problemie, mogą pojawiać się nawet po wielu latach od odbycia zabiegu.

Jak zapobiec pojawieniu się zrostów?

Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniej techniki operacji. Bariery mechaniczne zapobiegają powstawaniu zrostów i jest to aktualnie światowy trend w walce ze zrostami. Ponadto, kwas hialuronowy jest uważany za najlepszy środek w kwestii zrostów. Wstrzykuje się go w operowane miejsce w postaci żelu. Dzięki swojej lepkości tworzy on swego rodzaju barierę, uniemożliwiająca kontakt sąsiadującym ze sobą tkankom. W ten sposób pacjent jest chroniony przed zrostami. Ponadto, warto zainwestować w hyalobarrier gel-endo w aptece online. Jest to żel z zawartością kwasu hialuronowego, przeznaczony właśnie dla pacjentów, którzy są po różnych zabiegach i operacjach. Preparat ten tworzy barierę, która oddziela tkanki podczas regeneracji pooperacyjnej. Produkt dzięki swojej lepkości łatwo przywiera do powierzchni tkanek i jamy brzusznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here