Rękaw odblaskowy na rower – co to jest?

Rowery stają się coraz popularniejszą formą transportu. Do korzystania z nich zachęcają przede wszystkim lepsza infrastruktura rowerowa w miastach oraz perspektywa ominięcia korków przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie i kondycję. Z tej perspektywy jazda na rowerze wydaje się mieć same zalety. Warto jednak przypomnieć, że rowerzysta zobowiązany jest do takiego oznakowania roweru, aby maksymalnie zwiększyć swoją widoczność i tym samym bezpieczeństwo – swoje i innych uczestników ruchu.

Co dają odblaski?

Elementy odblaskowe zwiększają widoczność pieszego oraz rowerzysty dzięki temu, że odbijają światło. Kiedy pieszy lub rowerzysta znajdą się w zasięgu świateł samochodu, jego kierowca zobaczy jasny odblask. Dzięki dobrej jakości odblaskom, kierujący może zobaczyć innego uczestnika ruchu już z odległości 150 metrów, co oznacza, że ma czas na zahamowanie lub wyminięcie.

Obowiązkowe oświetlenie roweru

Rowerzystów obowiązują przepisy ruchu drogowego, zgodnie z którymi rower musi być wyposażony w przynajmniej jedno białe lub żółte światło z przodu (świecące w sposób ciągły lub pulsacyjny), światło tylne – czerwone odblaskowe – oraz światło tylne świecące, również ciągłym lub migającym światłem. Jest to wyposażenie roweru niezbędne po zapadnięciu zmroku (oprócz tylnego światła odblaskowego, które jest obowiązkowe bez względu na okoliczności). Wśród odblasków dla rowerzystów często wymieniana jest także kamizelka odblaskowa. Nie jest ona obowiązkowa, choć znacząco zwiększa naszą widoczność dzięki temu, że odbija światło na całej swojej powierzchni. Kamizelkę odblaskową warto mieć przy sobie chociażby w jukach roweru i korzystać z niej w miarę potrzeb.

Ponieważ latem zmrok zapada późno, wiele osób korzystających z rowerów jedynie okazyjnie nie wyposaża roweru w takie oświetlenie. Problem zaczyna się jesienią, kiedy zmierzch może nas złapać niespodziewanie spory kawałek od domu. Dlatego warto pomyśleć o właściwym oświetleniu roweru zawczasu.

Rękaw odblaskowy – sprawdzony sposób na widoczność z boku

Oprócz obowiązkowych elementów oświetlenia, warto zadbać o dodatkowe elementy, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort jazdy.

O ile klasyczne odblaski na rower zapewniają jego widoczność od przodu i z tyłu, pozostaje jeszcze bok roweru – podkreśla ekspert ze sklepu Odblaski24.com.pl. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoba, która spełniła wszystkie wymienione wyżej warunki oświetlenia, nadal pozostaje całkowicie niewidoczna dla kierowcy, jeśli tor jej jazdy przebiega prostopadle względem toru jazdy samochodu. Ma to miejsce na przykład, kiedy rowerzysta przejeżdża przez skrzyżowanie lub też podczas skrętu. Rozwiązaniem będzie tu rękaw odblaskowy, czyli wykonany z folii odblaskowej pas o szerokości około 20 cm, który mocuje się na ramie roweru.

Rękaw odblaskowy może być żółty lub srebrny. Zapinany jest na szerokie rzepy, gwarantujące solidne mocowanie. Dzięki dużej powierzchni rękawa odblaskowego rower jest świetnie widoczny z boku. – To proste rozwiązanie znacząco zwiększa widoczność i bezpieczeństwo rowerzysty. Rękaw ma regulowaną szerokość, dzięki czemu pasuje na każdy rower, łatwo go założyć i zdjąć i można zamocować go na dowolnym podłużnym elemencie roweru, np. na kierownicy, ale też na ramię plecaka podkreśla ekspert ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Świadomość społeczeństwa w kwestii konieczności noszenia odblasków na szczęście stale się poprawia, a elementy odblaskowe nie kojarzą się już wyłącznie z pracownikami służb drogowych. Co więcej, odblaski stały się w ostatnich latach modne, dzięki czemu łatwiej namówić do ich używania młodzież. Trwałe i wytrzymałe odblaski, takie jak rękaw na ramę roweru, to niewielki wydatek i bardzo prosty sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. A inwestycja w nie z pewnością się opłaci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here