Karma dla kotów – jaką wybrać?

0
734

Odpowiednie żywienie kota uważa się za jeden z głównych determinantów jego kondycji zdrowotnej. Stacjonarne, jak i internetowe sklepy zoologiczne oferują ogromny wybór suchych oraz mokrych karm dla kotów. Podczas zakupu należy wziąć po uwagę kilka ważnych kwestii.

Karma dla kotów – jakość składu

Karma dla kotów powinna być zbilansowana, oparta na wysokiej jakości i dobrze przyswajalnych składnikach, zawierać odpowiednią ilość mikroelementów i witamin. Niektóre z nich kompletnie zaspokajają zapotrzebowanie kociego organizmu na składniki odżywcze. W związku z tym nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych produktów. Najlepsza karma dla kota to taka o krótkim i prostym składzie. Największy udział powinno w niej stanowić mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego np. serca, wątroby czy żołądki. Koty najlepiej przyswajają białko znajdujące się w drobiu oraz jagnięcinie. Nie poleca się natomiast karm, na etykiecie których nie podano informacji o rodzaju użytego do produkcji mięsa oraz takich, gdzie listę składników otwierają produkty roślinne. Zwiększają one poziom węglowodanów, a tym samym kaloryczność karmy. Przyczynić się mogą do nadmiernej masy ciała oraz okazują się kłopotliwe do strawienia. Czytając etykiety, należy zwrócić uwagę na obecność tauryny, która jest niezbędna w kociej diecie. Aminokwas ten warunkuje prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, układu nerwowego, przeciwdziała chorobom serca i usprawnia mechanizm krzepnięcia krwi.

Karma dla kotów – sucha czy mokra?

Wybór kociej karmy to nie lada wyzwanie. Ilość dostępnych w sklepach pokarmów dla tych zwierząt może przyprawić o zawrót głowy. Osoby chcące smacznie i zdrowo karmić swojego pupila mogą poczuć się zdezorientowane. Pierwsza kwestia dotyczy wyboru między suchą a mokrą (wilgotną) karmą. Obie mogą pełnić rolę głównego składnika kociej diety, lecz tylko jeśli są odpowiednio zbilansowane. Specjaliści radzą, by w jadłospisie kota pojawiała się zarówno sucha, jak i mokra karma. Najlepszą proporcją jest 1/3 dziennej racji żywnościowej karmy suchej, a 2/3 pokryte w formie karmy wilgotnej. Jej przewaga wynika z faktu większego poziomu wilgotności, który rzutuje na nawodnienie organizmu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w naturze kotów leży czerpanie wilgoci bezpośrednio ze spożywanego pokarmu. Dodatkowo mokra karma w porównaniu z suchą jest bardziej zbliżona do naturalnej diety kota.

Karma dla kotów – co brać pod uwagę?

Wybierając karmę dla kotów, należy uwzględnić wiek zwierzęcia. Istnieją karmy przeznaczone dla kociąt, osobników dorosłych i starych. Kolejnym wymagającym rozważenia czynnikiem jest sytuacja zdrowotna oraz stan fizjologiczny. W ofercie znajdują się karmy dla kotek w ciąży i podczas laktacji, kotów w okresie rekonwalescencji, po zabiegu kastracji czy sterylizacji. Dodatkowo zmagających się z określonymi problemami zdrowotnymi, jak np. nietolerancja zbóż – karma bezzbożowa, alergie pokarmowe – mieszanka hipoalergiczna, schorzenia układu moczowego i zaburzona praca nerek – mieszanka urinary. Pod uwagę należy również wziąć aktywność zwierzęcia. Dostępne są karmy dla kotów aktywnych i dla niewychodzących z domu. Pokarm powinno się też dopasować do podniebienia kota, a dostępnych jest wiele wariantów smakowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here