Czy warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne

Większość osób decydując się na instalacje fotowoltaiczne kieruje się przede wszystkim ich opłacalnością. Bez wątpienia jest to czynnik niezwykle istotny, jednak w tym przypadku nie można pomiąć również warunków technicznych oraz wpływu instalacji na ogólną estetykę budynku.

Skąd się bierze prąd w instalacjach fotowoltaicznych?

Z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa dotycząca istoty zwiększenia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Stąd też zwiększona popularność instalacji fotowoltaicznych, przy pomocy których prąd pozyskiwany jest dzięki promieniowaniu słonecznemu.

Instalacje fotowoltaiczne złożone są z paneli fotowoltaicznych, które składają się z ogniw krzemowych, które mogą być połączone ze sobą równolegle bądź szeregowo. W zależności od konkretnego typu ogniw zastosowanych w instalacji, skuteczność pozyskiwania energii waha się w przedziale od 16 do 20%.

Kiedy przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznych można zauważyć oszczędności?

Będąc użytkownikiem instalacji fotowoltaicznych należy liczyć się z tym, że w tym przypadku nie rzadko pojawiają się zmienne parametry techniczne czy funkcjonalne, dlatego też oszacowanie, kiedy i w jakiej wysokości pojawią się oszczędności wynikające z zastosowania instalacji jest dość ciężkie (czy czasem nawet niemożliwe) do oszacowania. Wyznaczanie korzyści w zdecydowanej większości przypadków jest tu wartością szacowaną, przy uwzględnieniu standardowych założeń. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że nie rzadko szacowane wartości znacząco odbiegają od rzeczywistości.

Coraz popularniejsze staje się łączenie instalacji fotowoltaicznych z pompą ciepła. Jest to rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie ma dostępu do sieci gazowej. Takie połączenie nie tylko daje doskonałe efekty przy ogrzewani budynków i zasilaniu ich w prąd, ale również stanowi rozwiązanie sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Warto wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o ogólne koszta, to połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pod względem wydatków dorównuje sytuacji, w której budynek ogrzewany jest przy wykorzystaniu gazu płynnego. Zasilanie pompy instalacją fotowoltaiczną zwiększa jej efektywność działania niemal trzykrotnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here