wskaźnik BMI
fot. pexels.com

Wiele osób zastanawia się czy ich waga jest prawidłowa oraz czy są zdrowe. Aby się tego dowiedzieć można obliczyć swój wskaźnik BMI, który wskazuje na to, czy jest się otyłym, czy ma się niedowagę, czy wszystko jest w normie. O co chodzi z obliczaniem BMI? Zobacz!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/wskaznik-masy-ciala-bmi/

BMI

Wskaźnik BMI to Body Mass Index, a więc indeks masy ciała. To narzędzie, które pozwala nam na samodzielnie sprawdzenie tego, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik BMI w sposób bardziej ogólny opisuje stopień zawartości tkanki tłuszczowej w naszych organizmie. Oblicza się go na podstawie proporcji masy ciała, którą mierzy się w kilogramach, a także wzrostu w metrach.

Możesz sprawdzić swoje BMI korzystając z internetowych kalkulatorów do jego obliczenia. Takie kalkulatory zostały opracowane już prawie 200 lat temu przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Powszechnie używa się go od lat 70-tych XX wieku. Wiele organizacji oraz ośrodków zdrowotnych bardzo często z nich korzysta.

Z kalkulatorów mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest on uniwersalny.

Wskaźnik BMI

To bardzo prosty wzór matematyczny, który stosuje się do obu płci, by określić zawartość tkanki tłuszczowej w ich ciele. BMI oblicza się poprzez podanie swojej masy w kilogramach, a następnie podzielenie jej przez wzrost w metrach do potęgi drugiej.

BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę. BMI powyżej 18,5 do 24,9 oznacza wagę prawidłową, a z kolei BMI od 25 do 29,9 oznacza nadwagę, a BMI powyżej 30 otyłość. Od niedawna wyróżnia się również otyłość drugiego stopnia, gdy BMI przekracza 35, a także otyłość olbrzymią i ogromne zagrożenie chorobami, związanymi z nadmierną otyłością, gdy wskaźnik BMI pokazuje liczbę powyżej 40.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja waga jest prawidłowa, możesz samodzielnie obliczyć swoje BMI wg powyższego wzoru lub skorzystać z internetowych kalkulatorów, które zrobią to za ciebie. Pamiętaj, by regularnie kontrolować swoją wagę, aby uniknąć problemów zdrowotnych!

Przeczytaj też: http://pieknimlodzi.pl/dieta-na-mase/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here