Jaki kierunek studiów wybrać? Czy można podjąć decyzję o konkretnej ścieżce zawodowej kariery tuż po maturze? Jak przewidzieć trendy na rynku, biorąc pod uwagę kolejnych kilkadziesiąt lat pracy? Pomocne stają się rankingi najlepszych zawodów i tych, które uznawane są za „zawody przyszłości”. Co więc warto studiować? Przedstawiamy listę profesji z największym potencjałem.
Zawody, które są i będą zawsze
Istnieją profesje wcale nie nowe, ale takie, w przypadku których wciąż zauważa się spore zapotrzebowanie. Do takich zalicza się zawód księgowego, który jest zresztą jednym z najstarszych. Rozliczenia finansowe, płace, kwestie podatkowe, takie będą konieczne zawsze, patrząc na działalności firm bez względu na ich wielkość, branżę czy zakres działania. To dlatego zaleca się kursy rachunkowości dla zainteresowanych, by zdobyć konkretne uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Pamiętajmy, że nadal nie utworzono kierunku „księgowość” na żadnej uczelni wyższej, są jedynie takie specjalizacje na kierunkach ekonomicznych i finansowych. Każdy kurs księgowości online pozwala więc na rozwój profesjonalisty i zdobywanie aktualnej wiedzy w zakresie chociażby prawa podatkowego.
Zawody prestiżowe
Do takich zalicza się zawód prawnika czy medyka. To najbardziej prestiżowe zawody, cieszące się sporym uznaniem wśród społeczeństwa i największym zaufaniem. Te wymagają już wieloletnich studiów, ukończonych specjalizacji, stażu i praktyk. Nie wystarczy tutaj kurs, a nawet dofinansowanie na szkolenia, by móc zdobyć wystarczającą wiedzę i umiejętności do wykonywania takiego zawodu.
Zawody nowe z potencjałem
To wszystkie zawody informatyczne, ale coraz popularniejsza staje się też robotyka, astronautyka, dziedziny, takie jak analityka, sztuczna inteligencja, transformacja cyfrowa. Te zawody powoli wyprzedzają profesje dobrze znane jak nauczyciel czy psycholog.
Warto podkreślić, że znowu widoczne jest zapotrzebowanie na zawody techniczne, jak spawacz, murarz, fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy. To te, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych, za to szkoły zawodowej i ukończenia specjalistycznych kursów.
Pamiętajmy, że wybór zawodowej ścieżki kariery jest zawsze indywidualny, ale pod uwagę nigdy nie można brać jedynie rynkowych trendów. Liczą się też zainteresowania czy kompetencje zawodowe.