Laparoskopia jest rodzajem zabiegu, który umożliwia diagnozowanie problemów jamy brzusznej u kobiet problemów w układzie rozrodczym. Chirurgia laparoskopowa wykorzystuje cienką rurkę, która zwana jest laparoskopia. Zostaje wprowadzona do brzucha poprzez małe nacięcie. W taki sposób możliwe jest diagnozowanie badań i nieprawidłowości, które nie są widoczne gołym okiem. Czym dokładnie jest laparoskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/laparoskopia-wskazania-do-badania-i-przebieg-laparoskopii/
Laparoskopia – czym jest i jakie są wskazania do jej wykonania?
Laparoskopia to inaczej wziernikowanie jamy otrzewnej za pomocą urządzenia optyczne go, które wprowadzone jest przez powłoki brzuszne. Dzięki tej metodzie możliwa jest diagnostyka zmian patologicznych, a także pobranie materiału do badania histopatologicznego czy przeprowadzenia zabiegów w obrębie jamy brzusznej.
Cały zabieg może być wykonany w celu zdiagnozowania przyczyn problemów zdrowotnych, pobrania próbek materiałów do badań lub w celu wykonania niektórych zabiegów leczniczych.
Najczęstszymi przyczynami, w których wykorzystywana jest laparoskopia zabiegowa to:
- usunięcie pęcherzyka żółciowego
- leczenie endometriozy
- leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego
- usuwanie torbieli jajnika
- usuwanie polipów jelita
- pobieranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego
- usuwanie woreczka żółciowego
- usuwanie mięśniaków macicy
Co po zabiegu laparoskopii?
Postępowanie po zabiegu laparoskopii jest bardzo ważne. Po zabiegu pacjent przewożony jest do sali pooperacyjnej, gdzie zostaje pod obserwacją aż do momentu całkowitego wybudzenia. Pacjent może opuścić placówką medyczną wtedy, kiedy jest już w stanie samodzielnie się poruszać. W tym okresie konieczne może być stosowanie leków przeciwbólowych.
Powikłania i przeciwwskazania do wykonania laparoskopii
Laparoskopia jest zabiegiem mało inwazyjnym oraz całkowicie bezpiecznym. Jednak może ona prowadzić do powstania powikłań. Najczęstszymi powikłaniami są infekcji oraz krwawienia, jednak znacznie rzadziej zdarzają się uszkodzenia narządów, naczyń krwionośnych czy pęcherza moczowego lub jelit.
Po wykonanym zabiegu należy skonsultować się z lekarzem, Kiedy pojawi się wysoka gorączka, krwawienie, dreszcze, kaszel oraz duszności, a także zdjęcia brzucha czy zaburzenia oddawania moczu. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laparoskopii jest przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca, przebyte zabiegi operacyjne jamy brzusznej, aktywny stan zapalny w jamie brzusznej, otyłość czy zaburzenia rytmu serca.
Zobacz też: http://pieknimlodzi.pl/punkcja-ledzwiowa-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/