Z czym i po co do dermatologa

Dermatolog jest lekarzem zajmującym się stawianiem diagnozy i leczeniem schorzeń skórnych. Jeśli borykamy się z jakimiś problemami skórnymi typu trądzik, łupież, egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy grzybica, jak najbardziej należy udać się po pomoc do specjalisty.

W czym specjalizuje się dermatolog?

Dermatologia dzieli się na dermatologię kliniczną i doświadczalną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z profesjonalistą z zakresu diagnozowania i leczenia schorzeń skórnych. W przypadku dermatologii doświadczalnej mowa jest o badaniu skóry, analizowaniu jej struktury i skupianiu się na funkcjach tego organu.

Dermatologia jest bardzo szeroką dziedziną i wyróżnia się wiele powiązanych z nią specjalizacji. Wszystko zależy od tego, o jakich funkcjach i schorzeniach skórnych jest mowa. Mamy dermatologię dziecięcą, medycynę estetyczną i kosmetologię. Wszystko to jest ściśle powiązane z dermatologią.

Dermatolog a badanie

Podczas pierwszej wizyty u dermatologa najpierw przeprowadzany jest wywiad lekarski i oceniana jest kondycja skóry. Sięga się po dermatoskop, aby móc przyjrzeć się bliżej zmianom skórnym. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest zbadanie zmian barwnikowych.

W zależności od tego co jest źródłem problemu, dermatolog zleca wykonanie dalszych badań. Jeśli powstałe zmiany skórne mają podłoże bakteryjne, to wykonywany jest wymaz ze skóry. Z kolei przy zakażeniu grzybiczym zlecane są badania mikrobiologiczne. W niektórych przepadkach wymagane jest do postawienia diagnozy wykonanie badania poziomu konkretnych hormonów. Konieczne może być też wykonanie testów alergologicznych.

Jakie choroby są diagnozowane przez dermatologa?

Chorób skórnych jest bardzo wiele. Kluczowe jest to, aby postawić prawidłową diagnozę, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia. W przeciwnym razie będzie ono po prostu nieskuteczne i może dojść do jeszcze większego pogorszenia się zdrowia, w tym wyglądu.

W gabinecie dermatologicznym diagnozowane są przeróżne problemy związane z cerą typu trądzik. Częstymi schorzeniami skórnymi są też bielactwo, łuszczyca, AZS, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, egzema, rumień, świerzb, nowotwory skóry, grzybice skóry i paznokci, wszawica, opryszczka. Do tego dodać można jeszcze pieprzyki, kurzajki, rozstępy, odleżyny, nadmierną potliwość i wzmożone wypadanie włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here