Wydajne i energooszczędne ogrzewanie do domku letniskowego

Domki letniskowe zyskują coraz większą popularność. Wiele osób z radością wypoczywa w nich w okresie letnich urlopów lub wykorzystuje je w zasadzie przez cały rok, nawet gdy na zewnątrz robi się zimno i nieprzyjemnie. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o to, by w domku znalazło się ogrzewanie. Jakie rozwiązania grzewcze warto wykorzystać, by zapewnić sobie i innym użytkownikom przyjemne warunki do wypoczynku? O tym napiszemy poniżej.

Ogrzewanie w domkach letniskowych – dlaczego warto je mieć?

Choć domki letniskowe z zasady bywają używane okazjonalnie, warto zadbać o wprowadzenie do nich urządzeń grzewczych. Dlaczego?

Przede wszystkim jest to kwestia zagwarantowania użytkownikom komfortu przebywania w przestrzeniach rekreacyjno-wypoczynkowych o każdej porze roku. W końcu zabudowania tego typu nie muszą być używane wyłącznie w okresie letnich upałów. Coraz więcej osób chętnie zaszywa się w nich późną jesienią lub zimą, by odciąć się od miejskiego zgiełku.

Wprowadzenie ogrzewania pozwala zatem zapewnić użytkownikom odpowiednie warunki, które nie będą zagrażać i zdrowiu lub życiu. Zbyt długie przebywanie w zdecydowanie za niskich temperaturach potrafi bowiem prowadzić do obniżenia odporności, a w efekcie do pojawienia się rozmaitych infekcji.

Warto pamiętać o tym, że sam dom również potrzebuje ogrzewania. Dlaczego? Jeśli przez dłuższy czas we wnętrzach nie uruchamia się grzejników, wówczas pomieszczenia się mocno wychładzają i pojawia się wilgoć, a to przyczynia się do powstania wykwitów pleśni na ścianach, co bywa naprawdę groźne dla zdrowia użytkowników oraz może przyczynić się do nieodwracalnej degradacji budynku.

Nie tylko system grzewczy do domku letniskowego – o czym pamiętać?

Rodzaj ogrzewania do domków letniskowych zależy oczywiście od rodzaju zabudowy. Nieco inaczej ogrzewa się zabudowania drewniane niż te murowane. Liczy się także grubość ścian.

Równie ważne podczas planowania ogrzewania do domku letniskowego jest zwrócenie uwagi na termoizolację. Zadbanie o szczelność okien oraz odpowiednie ocieplenie ścian, podłogi i dachu potrafi bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną nawet o 30%. A to przekłada się na większy komfort przy znacznie niższych rachunkach za ogrzewanie do domku letniskowego.

Ogrzewanie systemowe czy przenośne?

Podstawowym dylematem przy instalacjach grzewczych do domków letniskowych, jest wybór między urządzeniami przenośnymi a rozbudowanymi systemami grzewczymi.

Jak podjąć odpowiednią decyzję? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę sposób korzystania z domku letniskowego. Jeśli faktycznie będzie on używany poza sezonem letnim regularnie przez dłuższy czas, wówczas warto zastanowić się nad wprowadzeniem systemowej instalacji grzewczej, na przykład ogrzewania z kotłem CO lub ogrzewania podłogowego.

Jeśli natomiast zamierza się tylko sporadycznie wpadać na krótkie wizyty, lepiej wybrać przenośne urządzenia grzewcze (promienniki, termowentylatory itp. – można je znaleźć w sklepie https://econovli.pl/), dzięki którym można szybko i sprawnie podnieść temperaturę do pożądanego poziomu.

Rozwiązania grzewcze do domków letniskowych

Jakie rozwiązania grzewcze wykorzystuje się w domkach letniskowych? Szczególną popularnością cieszą się urządzenia elektryczne, które pozwalają zapewnić odpowiednie warunki termiczne.

Najlepiej zainstalować grzejniki o mocy wyższej niż 100 W/m2. Dzięki nim bez większego trudu da się ogrzać wszystkie pomieszczenia w średniej wielkości domku letniskowym.

Innym typem ogrzewania elektrycznego są produkty przenośne, a zwłaszcza promienniki na podczerwień. W odróżnieniu od klasycznych konwektorów takie urządzenia nie ogrzewają na początku całego powietrza we wnętrzu, a tylko ciała stałe (meble, ludzi i przegrody), które napotkają na swojej drodze fale podczerwone. Dopiero z nich ciepło jest przekazywane do powietrza. Co można dzięki temu zyskać? Promienniki szybko podnoszą temperaturę we wnętrzu i gwarantują wrażenie ciepła już po kilku minutach użytkowania.

Niektórzy decydują się na rozwiązania podłogowe do domków letniskowych (wodne lub elektryczne). Warto jednak pamiętać o tym, że taka opcja nadaje się przede wszystkim do wnętrz, w których pragnie się utrzymać stałą temperaturę przez dłuższy czas. Wszystkie zalety ogrzewania podłogowego, bez generowania niepotrzebnych kosztów, można zatem odczuć tylko wtedy, gdy przebywa się w domku letniskowym przez przynajmniej kilka dni.

W wielu domkach wciąż do ogrzewania używa się kominków. Można postawić na taką opcję, jeśli tylko pozwala na to lokalne prawo. Kominek daje ciepło i buduje klimat wnętrza do wypoczynku. Dodatkowo, jeśli zastosuje się specjalne kanały powietrzne, da się łatwo rozprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń w całym domku.

Ciepło i komfort w domkach letniskowych

Całoroczny domek letniskowy to idealne miejsce do relaksu, zwłaszcza gdy zadba się o zainstalowanie w nim wszystkich potrzebnych sprzętów i instalacji. Ogrzewanie zdecydowanie zalicza się do najważniejszych elementów, a po więcej ciekawych informacji w tym temacie, warto zajrzeć na stronę http://ibudujesz.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here