Włoska kuchnia

Kuchnia włoska od co najmniej stu lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Ze względu na liczne związki handlowe i polityczne łączące nasz kraj z Italią, wywarła również spory wpływ na tradycje kulinarne obecne na polskich stołach. To właśnie Włochom zawdzięczamy takie powszechne w naszym menu potrawy jak łazanki, kluski (na czele z kopytkami oraz leniwymi) czy przeróżne zupy. Nieodłączny przy przygotowywaniu rozmaitych wywarów zestaw warzyw nie bez powodu nazywa się zresztą włoszczyzną.

  1. Włoskie produkty w kuchni Polaków – makarony i ryż
  2. Produkty z Włoch na stołach Polaków – włoska mąka
  3. Włoska żywność w Polsce – bogactwo serów z Italii

Dziś, w dobie świetnie zaopatrzonych sklepów z żywnością – nie tylko stacjonarnych, ale też internetowych – mamy doskonałą okazję ku temu, by jeszcze bliżej poznać niezwykłe przepisy rodem z Półwyspu Apenińskiego. By jednak wzorcowo oddać włoskie smaki, potrzebujemy nie tylko odpowiedniej wiedzy oraz kulinarnych umiejętności. Niezbędne okażą się też oryginalne, włoskie składniki wysokiej jakości. Które produkty „made in Italia” powinny więc koniecznie znaleźć się w naszej kuchni?

Włoskie produkty w kuchni Polaków – makarony i ryż

Włoska kuchnia słynie przede wszystkim z bogactwa past – dań z makaronem oraz różnego rodzaju kluskami. Odtworzenie smaków obecnych na Półwyspie Apenińskim wymaga jednak użycia odpowiedniego makaronu. Tymczasem te obecne w większości polskich sklepów nie mają wiele wspólnego ze swoimi włoskimi odpowiednikami, a jedyną cechą łączącą oba rodzaje produktów często okazuje się kształt. By podać swoim gościom danie, które nie tylko będzie wyglądać, ale też smakować jak włoski oryginał, koniecznie zaopatrzmy się w makarony włoskich producentów.

Inną narodową potrawą Włoch jest risotto, czyli danie z ryżu duszonego z przeróżnymi dodatkami. Jest ono szczególnie popularne na północy kraju, gdzie warunki najbardziej sprzyjają uprawie tego zboża. Prawdziwe risotto da się wykonać jednak tylko i wyłącznie z włoskich odmian ryżu – przede wszystkim arborio. Wykorzystując chińskie lub indyjskie odmiany, nie osiągniemy choćby zbliżonego efektu. Sporządzając zarówno pasty, jak i risotto, pamiętajmy, by również pozostałe ich składniki były wysokiej jakości. Dotyczy to w szczególności serów dojrzewających. Dla końcowego rezultatu spore znaczenie ma też dobór przypraw – w tej roli najlepiej sprawdzą się świeże zioła.

Produkty z Włoch na stołach Polaków – włoska mąka

Włoska kuchnia to również najróżniejsze rodzaje pieczywa oraz klusek. Do ich przygotowania niezbędne są jednak specjalne mąki, znacznie różniące się od tych, które zazwyczaj znajdziemy na półkach polskich sklepów. Jeśli chodzi o sztandarowe wypieki rodem z Półwyspu Apenińskiego – a więc pizzę i foccacię – należy użyć mąki tipo 00, która charakteryzuje się zwiększoną zawartością glutenu, przy odpowiednim wyrobieniu zapewniającego puszystość ciasta. Do zrobienia własnych makaronów, a także klusek takich jak gniocchi czy ndundari warto natomiast użyć prawdziwej włoskiej semoliny wyprodukowanej z ziaren pszenicy twardej (durum) – do nabycia pod adresem https://www.spizarnia.schroniskosmakow.pl/maka-semolina-wloska-5-kg.html.

Włoska żywność w Polsce – bogactwo serów z Italii

Sery to jeden z najważniejszych elementów menu Włochów – niezależnie od tego, w jakim regionie kraju mieszkają. Chodzi tu nie tylko o sery dojrzewające, na czele ze słynnymi parmigiano reggiano, peccorino romano czy grana padano. Warto bowiem wspomnieć również o miękkich serach, takich jak parzona mozzarella (obowiązkowo z mleka bawolic) oraz wykonywana z serwatki ricotta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here