wapń

Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów codziennej diety. Najczęściej kojarzony on jest jako Pierwiastek, który wspomaga strukturę kości i zębów, ale nie jest to jedyna funkcja tego pierwiastka. Wapń jest niezwykle istotny w procesie skurczu mięśni gładkich, syntezy neurotransmiterów oraz hormonów, a także uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Kiedy jego poziom jest zbyt niski sprzyja on nie prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Jednak zbyt wysoki poziom wapnia we krwi również jest niebezpieczny. Jaką rolę pełni wapń w organizmie? Jakie są źródła wapnia? Jesteście ciekawy? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wapn-zrodla-w-diecie-objawy-niedoboru-i-nadmiaru/ 

Wapń w organizmie – jaką pełni rolę? 

Dobowe zapotrzebowanie wapnia dla osoby dorosłej to 1000 mg.  Zapotrzebowanie to zwiększa się do 1200 mg w przypadku kobiet po 50 roku życia oraz mężczyzn po 70 roku życia.  Zwiększone zapotrzebowanie na wapń  wykazują również kobiety w ciąży i karmiące piersią.  Przeciętna wartość wapnia w diecie jest mniejsza od rekomendowanego spożycia,  przez co pojawia się ryzyko niedoboru wapnia.  Ważny jest odpowiedni komponowanie diety, która będzie dostarczać na wielu źródeł, a jednocześnie m Eliminować składniki diety, które mogą  zaburzyć przyswajanie się wapnia. Wapń w organizmie odpowiada za wzmocnienie struktury kości i szkliwa zębów. Są to najtwardszy tkanki organizmu, które wspierane są właśnie przez omawiany dzisiaj pierwiastek. Inną rolą wapnia w organizmie jest wpływ na przepuszczalność błon komórkowych. Przekłada się to na regulowanie skurczów mięśni gładkich oraz szkieletowych. Wapń może również modulować funkcjonowanie mięśnia sercowego czy napięcia ścian naczyń krwionośnych. 

Produkty bogate w wapń 

Najbogatszymi źródłami wapnia dostarczanego do organizmu w diecie są: 

  • mleko w proszku, 
  • sery żółte, 
  • sery topione, 
  • sardynki w oleju, 
  • suszone figi i morele, 
  • orzechy laskowe i włoskie, 
  • jarmuż, 
  • fasola, 
  • liście pietruszki.

Co w przypadku niedoboru wapnia? 

Niski poziom wapnia w organizmie objawia się bolesnymi skurczami mięśni, mrowieniem okolic ust i palców dłoni oraz stóp, problemami z połykaniem, dusznością, a także chrypką. Gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, wówczas pojawić się mogą powikłania takie jak osłabienie struktury kości i zębów, osteoporoza i załamania, sucha skóra, zaćma oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi. 

Zobacz też: http://pieknimlodzi.pl/jaka-jest-rola-magnezu-w-organizmie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here