mieszkanie

Styl śródziemnomorski nie jest najchętniej wybieraną kompozycją w zakresie aranżacji mieszkań, ale mamy w naszym kraju sympatyków takich aranżacji. Sprawdź, co charakteryzuje ten południowy styl i jak zaaranżować wnętrze swojego mieszkania czy domu, łącząc w całość śródziemnomorskie inspiracje.

Jaki jest styl śródziemnomorski?

Jak się pewnie domyślasz, początków stylu śródziemnomorskiego należy szukać na południu Europy. To kompozycja aranżacji wnętrza czerpiąca z całego basenu Morza Śródziemnego – z Włoch, Hiszpanii, Grecji, a nawet Turcji.

Styl śródziemnomorski możesz rozumieć jako delikatne połączenie kompozycji rustykalnej i romantycznej, gdzie ogromną rolę odgrywa natura. Wnętrza zaaranżowane na styl śródziemnomorski to przenikające się kolory wody, słońca i ziemi. To styl, który łączy barwy stonowane i letnie. Z jednej strony przywołuje wspomnienia z wakacji nad morzem – niekoniecznie Śródziemnym, z drugiej natomiast idealnie nadaje się do wypoczynku po wyczerpującym dniu pracy.

Cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego

Śródziemnomorska kompozycja pozwoli stworzyć we wnętrzach ciepłą i rodzinną atmosferę. Właśnie w tym stylu wykończono ostatnio nowe mieszkania w Żyrardowie. Mieszkając w centrum Polski trudno o jakieś odwołanie do morza i plaż, chyba że takowym jest Zalew Żyrardowski. Jednak najwidoczniej ta społeczność wielokrotnie wypoczywała na południu Europy, a śródziemnomorskie aranżacje przypadły jej do gustu. Ciepła atmosfera, jaka panuje we wnętrzach śródziemnomorskich, jest wynikiem wszechobecnej tu natury i wykorzystania odpowiednich materiałów. Obowiązkowe jest tu drewno i wiklina, regularnie stosuje się również kamień czy gres.

Kolorem, który nieodłącznie kojarzy się ze stylem śródziemnomorskim, jest biel, będąca naturalną bazą uzupełnianą innymi kolorami. Jednak we wnętrzach śródziemnomorskich dobrze odnajdą się też inne jasne barwy – kość słoniowa, beże czy écru. Dopełnisz je ciepłymi kolorami ziemi, słońca czy wody (zielenie, delikatne brązy, odcienie niebieskiego i żółci). Zastosowanie jasnych odcieni jest rozsądne również z uwagi na optyczne powiększenie przestrzeni. W stylu śródziemnomorskim nie ma bowiem miejsca na małe i ciasne pomieszczenia. Wnętrza muszą być przestronne i dobrze doświetlone. Stąd zrezygnuj z ciężkich zasłon, w ich miejsce stawiając na delikatne i zwiewne firanki. Koniecznie zadbaj też o kilka źródeł światła, z których skorzystasz po zmroku.

Meble i dodatki w stylu śródziemnomorskim

Meble stylu śródziemnomorskiego najczęściej są utrzymane w jasnych barwach bieli, beżu i kości słoniowej. Śródziemnomorska kompozycja pozwala też na artystyczny nieład. Dlatego duże kanapy możesz skomponować z wiklinowymi krzesłami i filigranowymi stolikami. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Styl śródziemnomorski to przede wszystkim lekkość i naturalność. Problemu nie ma też z doborem odpowiednich dodatków. Możesz wyeksponować muszle, zdjęcia z wakacji, a nawet haftowane serwetki. Najważniejsze, aby były to naturalne bibeloty, wykonane z wikliny, drewna czy kamienia.

Jak widzisz, naprawdę niewiele potrzeba, aby śródziemnomorski, południowy duch zagościł w Twoich wnętrzach. Co powiesz na taką aranżację?

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here