Siatki sadownicze mogą spełniać wiele różnych funkcji, dlatego wybór konkretnej siatki uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Poznajmy rodzaje siatek sadowniczych i zastanówmy się, jak optymalne wybrać siatkę do ochrony swojego sadu.

W zależności od tego, jaką funkcję mają pełnić siatki sadownicze, można podzielić je na kilka rodzajów, w tym miedzy innymi:

  • siatki przeciw ptakom,
  • siatki cieniujące,
  • siatki przeciwgradowe,
  • siatki przeciwwiatrowe.

Przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzują się poszczególne siatki sadownicze i jak wybrać siatkę do ochrony swojego sadu.

Siatki przeciw ptakom

siatki sadownicze

Fot. Siatki na drzewa chronią je przed ptakami i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Siatki przeciw ptakom pozwalają chronić drzewa i krzewy przed niszczącym działaniem szpaków czy kwiczołów, które upodobały sobie słodkie owoce wiśni i czereśni, ale także winogrona czy borówki.

Siatki na drzewa pozwalają na stworzenie optymalnych warunków do ich rozwoju – chronią drzewa, jednocześnie umożliwiając im dostęp do wody i słońca. Zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV i niwelują silne podmuchy wiatru. Siatki w kolorze zielonym są niemal niewidoczne i świetnie wkomponowują się w otoczenie.

Siatki na ptaki stanowią ekonomiczny sposób na zabezpieczenie upraw, ale są też elastyczne i mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki pogodowe.

Siatki przeciw ptakom wykonane są w wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są trwałe i wytrzymałe. Na rynku dostępne są siatki w wielu kolorach, grubościach splotu i o różnej wielkości oczek, co ułatwia ich dopasowanie do potrzeb danego sadu.

Do produkcji siatek na drzewa i krzewy wykorzystuje się między innymi polietylen, dzięki czemu siatki nie ulegają odkształceniom i przez długi czas mogą z powodzeniem spełniać swoje zadania.

 

Siatki cieniujące

siatki cieniujace

Fot. Siatki cieniujące to ochrona przed promieniowaniem UV i optymalne warunki uprawy.

Siatki cieniujące (określane także jako siatki cieniująco-osłonowe i maskujące) mają za zadanie chronić sady i ogrody przed intensywnymi promieniami słońca i kurzem, ale także przed opadami atmosferycznymi. Muszą zapewniać odpowiedni stopień zacienienia (który w przypadku średnio zacieniających siatek sadowniczych może wynosić około 55%), jednocześnie jednak nie blokując przepływu powietrza i gwarantując odpowiedni poziom wentylacji.

Siatki cieniujące dostępne są między innymi w kolorze zielonym, brązowym i szarym. Produkowane z materiałów wysokiej jakości są trwałe i wytrzymałe, ale też elastyczne. Ich zaletą jest łatwość montażu oraz to, że są odporne na środki chemiczne, pleśń oraz grzyby i nie ulegają biodegradacji.

Siatki przeciwgradowe

Siatki przeciwgradowe

Fot. Siatka przeciwgradowa chroni drzewa przed opadami i silnym wiatrem.

Siatki przeciwgradowe chronią nie tylko przed niszczącym działaniem gradu. Zmniejszają też ryzyko pojawienia się na owocach słonecznej oparzeliny, chronią drzewa przed silnym wiatrem i częściowo przed ptactwem.

Siatka przeciwgradowa zwykle montowana jest na konstrukcji złożonej ze słupów drewnianych, stalowych lub wykonanych ze strunobetonu. Między nimi rozpinany jest drut, do którego mocowana jest siatka.

W zależności od jej koloru, zmienia się stopień zacienienia upraw. Siatka sadownicza przeciwgradowa biała zacienia uprawy w 10-12%, siatka czarno-zielona – w około 12%, siatka szara – w 14%, zaś siatka czarna w mniej więcej 18%.

Siatki przeciwgradowe mogą mieć oczka różnej wielkości, a średnica osnowy i wątku siatki może wahać się w przedziale od 0,29 do 0,32 mm. Siatki wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, którego wytrzymałość zależy od zastosowanego materiału. W przypadku najtrwalszych siatek czarnych jest to nawet 20-25 lat.

Siatki przeciwwiatrowe

Siatki przeciwwiatrowe mogą być jednocześnie siatkami cieniująco-osłonowymi. Chronią przed podmuchami wiatru, ale jednocześnie zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Odznaczają się wysoką gramaturą, a ich splot jest gęsty, dzięki czemu siatka jest trwała i wytrzymała.

Siatki przeciwwiatrowe są odporne na promieniowanie ultrafioletowe, a ich wyróżnikiem jest znaczny stopień zacienienia upraw. Zatrzymując wilgoć, siatki te tworzą również lepsze warunki dla upraw w naszych sadach.

Widać więc, że wybór siatek sadowniczych jest szeroki, a to, jak wybrać siatkę do ochrony sadu czy ogrodu zależne jest od rodzaju upraw, wymagań roślin, warunków klimatycznych panujących w danym miejscu oraz od indywidualnych potrzeb. Szeroki asortyment siatek sadowniczych sprawia, że łatwo dobrać siatkę będącą optymalnym rozwiązaniem w każdym przypadku.

Szukasz odpowiedniej siatki do swojego sadu? Odwiedź stronę http://sieci-siatki.pl i dowiedz się więcej.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here