Pręty gwintowane

Z prętami gwintowanymi spotykamy się przede wszystkim w konstrukcjach budowlanych oraz instalacjach różnego typu. Z prętów korzystają zarówno firmy budowlane, jak i świadczące usługi remontowe. Z uwagi na różne parametry – takie jak właściwości gwintu lub materiał wykonania – pręty możemy podzielić na kilka najważniejszych rodzajów. Przed zakupem powinniśmy dokonać selekcji i sięgnąć po ten, który będzie odpowiadał wymogom tworzonej przez nas konstrukcji. Zapraszamy do lektury, w trakcie której wyjaśnimy – czym są pręty gwintowane oraz na jakie najważniejsze parametry warto zwrócić uwagę w czasie zakupu

Rodzaje gwintowań w prętach

Pręty gwintowane możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Jednym z najważniejszych kryteriów jest rodzaj zastosowanego w nich gwintu. Przede wszystkim, gwint może być złączny (gdy mowa o instalacji nieruchomej) lub pociągowy (stosowany w instalacjach ruchomych – na przykład w silnikach i innych maszynach).

Ponadto, w wyborze gwintu istotne są takie kryteria jak: kształt (trapezowy, stożkowy, prostokątny, okrągły lub inny), skok, sposób skręcania oraz krotność. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy sięgnąć po pręt wyposażony w specjalny rodzaj gwintowania.

Wytrzymałe i solidne pręty gwintowane – czyli jakie?

W ocenie wytrzymałości danego pręta należy zwrócić uwagę przede wszystkim na użyty w jego produkcji materiał. Pręty wykonywane są z różnych stopów metali, wśród których najczęściej występującymi są: stal węglowa, mosiądz, stal nierdzewna, stal kwasoodporna (A4 lub A4-80) oraz poliamid. Materiały te cechują się różnym zakresem odporności na szkodliwe czynniki – takie jak wilgoć, opady atmosferyczne, temperatura oraz kontakt z chemikaliami lub substancjami żrącymi. W zależności więc, czy dany pręt będzie ulokowany wewnątrz pomieszczeń, czy na zewnątrz, powinniśmy sięgnąć po odpowiedni rodzaj.

Na wytrzymałość danego pręta ma także wpływ rodzaj zastosowanej w nim powłoki. Stop metalu pokrywany jest bowiem specjalną powłoką zabezpieczającą, która ma za zadanie zwiększyć jego wytrzymałość oraz zapewnić stabilność całej tworzonej konstrukcji. Pręty pokrywane są najczęściej ocynkiem, nakładanym metodą galwaniczną lub ogniową.

Gdzie kupować pręty gwintowane?

W pręty gwintowane zaopatrzyć się możemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Pręty dostępne są między innymi w ofercie dużych marketów budowlanych, jak i specjalistycznych sklepów o mniejszej powierzchni.

Wśród firm działających w internecie, szczególnie warta polecenia jest Kristal, dostępna pod adresem: https://www.kristal.net.pl/prety-gwintowane. W jej ofercie znajdziemy pręty niemal wszystkich rodzajów – zarówno te różnych rozmiarów, jak i wyposażonych w rozmaite typy gwintów. Oprócz prętów, w ofercie Kristal znajdują się inne elementy konstrukcyjne, stosowane w przemyśle budowlanym oraz remontowym – takie jak śruby, wkręty, wpusty, nity, podkładki, nakrętki i liczne inne. Kristal specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu zarówno dużych firm budowlanych, jak i niewielkich przedsiębiorstw działających w skali lokalnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here